Michał Bocheński – Business Development Manager w Kingston Technology w komentarzu eksperckim dla ISBtech o sytuacji rynkowej w mijającym roku.
Podczas mijającego roku praca zdalna trwale wpisała się zawodową codzienność. Po czasie gwałtownych zmian przyszła stabilizacja. Dlatego w 2021 roku głośno było o technologiach wspierających pracę hybrydową. Debiut kolejnej odsłony Windowsa, nowe procesy Intela, a także nadejście nowej generacji pamięci RAM – DDR5 szczególnie przykuły uwagę branży. I to wszystko pomimo trwającego niedoboru półprzewodników, który skomplikował procesy produkcyjne i wpłynął na dostępność produktów.
W mijającym roku ważna była elastyczność, pozwalająca firmom i pracownikom dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji. Według badań McKinsey co drugi pracownik, gdyby miał taką możliwość, wybrałby hybrydowy model pracy [1]. Stąd duży popyt na komputery przenośne i urządzenia peryferyjne. Znaczące zapotrzebowanie na sprzęt spowodowały opóźnienia w dostawach, co znowu wymagało od firm i klientów indywidualnych dużej dozy elastyczności.
Istotna stała się konserwacja sprzętu i utrzymanie odpowiednich zdolności. W perspektywie trwającego niedoboru na rynku komponentów, a tym samym urządzeń i stale zwiększającym się zapotrzebowaniem na sprzęt komputerowy, wiele firm zdecydowało się na wymianę pojedynczych podzespołów. np. twardego dysku (nawet samo przejście z HDD na SSD może poprawić komfort korzystania ze sprzętu) czy zwiększenie pamięci RAM.
Bez wątpienia premiery procesorów, pamięci RAM czy dysków SSD sprawiły, że przedsiębiorstwa i odbiorcy indywidualni otrzymali możliwość wzmocnienia posiadanych sprzętów o konkretne podzespoły. Na wspomniane premiery czekali także gracze – wyższa częstotliwość taktowania pamięci w standardzie DDR5 przekłada się na wyższą przepustowość i niższy czas dostępu.
Oczywiście, oznacza to nie tylko szybsze i bardziej płynne działanie nawet najnowszych gier o wysokich wymaganiach, ale także sprawniejszą obsługę innych procesów, jak choćby tworzenie grafik, montaż i renderowanie video. Nieprzypadkowo, premiera nowych pamięci DDR5 zbiegła się w czasie z wprowadzeniem nowych procesorów. DDR5 cechuje się wyższym taktowaniem pamięci czy niższym czasem dostępu, co przekłada się na płynność działania nowych systemów operacyjnych.
Warto odnotować fakt, że rozwija się również oprogramowanie (mam tu na myśli choćby premierę Windows 11). Płynne działanie sprzętu, ale także wideokonferencji czy oprogramowania do zarządzania projektami, współpracy na dokumentach w tym samym czasie, ma kluczowe znaczenie dla pracowników, ale również uczniów czy studentów, którzy odbywają swoje zajęcia zdalnie. Mijający rok po raz kolejny pokazał, że w dobie niepewności warto elastycznie podchodzić do wyzwań biznesowych.
1 https://www.mckinsey.com/business-functions/people-and-organizational performance/our-insights/what-employees-are-saying-about-the-future-of-remote-work