Maciej Dziergwa, CoFounder i CEO STX Next, w rozmowie z ISBtech o planach rozwojowych spółki na rynkach międzynarodowych.

1. Z jakimi firmami obecnie współpracuje STX Next lub jest gotowa nawiązać współpracę?

Firma STX Next ma na swoim koncie współprace z takimi markami jak: WiseAlpha, Unity Technologies, Hogarth, Mastercard, Decathlon, Tiqets, Verisk, Seerene, Verve, Blocktrade, IMD Optimad. W ciągu 17 lat istnienia firma ugruntowała swoją pozycję lidera na rynku w tworzeniu oprogramowania w języku Python, co potwierdzają nasi klienci, pozostający z nami we współpracy przeciętnie na kilka lat. Obecnie jesteśmy gotowi nawiązać współpracę zarówno ze start-upami jak i wielotysięcznymi firmami. Naszym idealnym klientem jest średniej wielkości przedsiębiorstwo, najlepiej takie, którego celem jest zbudowanie produktu od podstaw w ramach cyfryzacji swojej działalności.

2. Jaka część biznesu opiera się na polskim, a jaka na zagranicznym rynku?

Nasze działania biznesowe skupiają się głównie na rynkach zagranicznych (95%), w mniejszym stopniu opieramy się na rynku krajowym. Naszymi preferowanymi rynkami są Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Niemcy, Holandia i Francja. Ekspansja rynków zagranicznych to proces, który trwa już od dłuższego czasu. W tym roku planujemy także otwarcie oddziału firmy STX Next w Meksyku, co pozwoli nam usprawnić i otworzyć nowe perspektywy na współpracę z klientami z Ameryki Północnej.

3. Pod koniec 2020 r. Fundusz Innova Capital odkupił od Softax udziały w STX Next i stał się jej największym udziałowcem. Jak to wydarzenie przełożyło się na firmę?

Pozyskanie silnego inwestora jakim jest fundusz Innova Capital przyczyniło się do akceleracji rozwoju spółki STX Next na wielu płaszczyznach. Każdy obszar firmy jest obecnie rozbudowywany, a nasz zespół wielokrotnie zwiększył swoją liczebność. Ekspansja na rynkach zagranicznych, takich jak Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone, rozszerzenie wachlarza usług programistycznych, pozwala nam intensyfikować działania rozwojowe marki. W ostatnim czasie wzmocniliśmy swoje kompetencje w obszarach Machine Learning oraz Data Engineering, co jest przykładem dynamicznego rozwoju firmy.

4. Co dla STX Next oznacza pozyskanie specjalistów w obszarach Machine Learning i Data Engineering? Jak przełoży się to na rozwój firmy?

Pozyskanie specjalistów w obszarach Machine Learning i Data Engineering przekłada się na rozszerzenie naszych innowacyjnych rozwiązań, które oferujemy klientom. Wierzymy, że rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji zrewolucjonizują sposób, w jaki pracujemy i tworzymy. Zarówno usługi z zakresu Machine Learning, jak i Data Engineering oferowane przez STX Next są dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

5. Czym konkretnie zajmą się nowi managerowie – Krzysztof Sopyła i Przemysław Górecki?

Krzysztof Sopyła objął funkcję Head of Machine Learning and Data Engineering, natomiast Przemysław Górecki stanął na czele nowo powołanego oddziału STX Next w Olsztynie. Ich know-how pozwoli nam zwiększyć i rozwinąć nasze kompetencje w dziedzinach Machine Learning i Data Engineering. W przypadku ML obszarami, na rozwoju których skupi się zespół są Natural Language Processing (NLP), Computer Vision oraz silniki rekomendacji, natomiast w przypadku DE będzie to głównie automatyzacja przetwarzania danych oraz radzenie sobie z dużymi ilościami danych.

6. Jak wygląda dostępność pracowników na rynku IT, jakie są Wasze przewagi w tym zakresie i w jaki sposób przekonujecie pracowników, aby dołączyli właśnie do Was?

Siłą STX Next są nasze zgrane, multidyscyplinarne zespoły, wysoka jakość świadczonych usług, transparentność i ciągły rozwój. Zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów liczy się nie tylko to, co robimy, ale również jak i po co. Tworzymy rozbudowane ścieżki kariery dla naszych pracowników, traktujemy wszystkich na zasadach partnerskich i wspólnie ustalamy zasady współpracy. Doceniamy rozwój naszych współpracowników – konsekwencją tego jest wzrost kompetencji, a następnie podwyżka. Te wartości pomagają nam w budowaniu godnego zaufania miejsca pracy oraz długoterminowe zatrzymanie talentów w firmie.

7. Ile obecnie osób zatrudnia STX Next?

Obecnie ponad 500 osób współpracuje z firmą STX Next.

8. Gdzie są obecnie zlokalizowane Wasze oddziały?

Siedziba główna STX Next znajduje się w Poznaniu. Posiadamy również oddziały w Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Białymstoku, Olsztynie, Pile i Wrocławiu.

9. Czy w planach jest otwarcie nowych oddziałów? Gdzie/w jakiej perspektywie czasu?

W niedalekiej perspektywie czasu mamy w planach otwarcie nowego oddziału w Meksyku, co będzie dla nas przełomowym wydarzeniem ze względu na bliskość rynku amerykańskiego, na którym jesteśmy obecni od wielu lat. Planujemy również stworzenie podmiotów zagranicznych w takich krajach Europy Zachodniej, jak Niemcy, Holandia, Francja, skąd nasi przedstawiciele będą mogli bezpośrednio docierać do klientów.

10. Czy spółka ma w planach rozwój poprzez akwizycje? Czy prowadzi działania temu dedykowane? Jaki jest cel tych działań?

Spółka STX Next stawia przede wszystkim na wzrost organiczny. 95% naszych kontrahentów to klienci zagraniczni, dlatego chcąc być bliżej nich, firma stawia na ekspansję międzynarodową poprzez tworzenie podmiotów zagranicznych. W niedalekiej przyszłości planujemy otwarcie oddziałów STX Next w Wielkiej Brytanii oraz Meksyku.
Jesteśmy również otwarci na akwizycje. Jeśli trafimy na firmę, która z naszej perspektywy będzie wzbogacała naszą organizację, będziemy otwarci na jej dołączenie do naszej organizacji.

11. Jak wygląda dynamika przychodów spółki w ostatnich latach? Z czego spółka czerpie największe przychody i jakie są dalsze perspektywy? (W 2019 roku 14,6 mln zł zysku netto, 14,7 zysku operacyjnego i mln zł 57,4 przychodów)

Firma STX Next notuje zwiększenie przychodów w ostatnich latach, a prognozy na przyszłe lata są pozytywne. Wzrost spółki w zeszłym roku kształtował się na poziomie 53% względem roku poprzedniego, zwiększając dynamikę przyrostu o 20%.

12. Jakie są najważniejsze plany STX Next – krótko i – długoterminowe?

Do planów STX Next należy dalsza ekspansja marki na rynki zagraniczne, konsekwentne rozwijanie nowych linii biznesowych oraz wzmocnienie dotychczasowych (np. DevOps, Machine Learning, Data Engineering) oraz dalsze rozbudowywanie zespołu firmy o nowych specjalistów.

13. Czy planujecie upublicznienie spółki? W jakiej perspektywie?

Na ten moment nie mamy planów, aby upubliczniać spółkę. W ostatnim czasie firma STX Next została przekształcona ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną.

14. Jakie są perspektywy rynku IT w najbliższych latach?

Cyfrowa rewolucja oraz jej dynamiczne przyspieszenie w trakcie pandemii COVID-19 spowodowały ogromny wzrost zapotrzebowania na usługi online praktycznie w każdym segmencie rynku. Perspektywy sektora IT kształtują się bardzo dobrze, ze względu na postępującą cyfryzację procesów biznesowych.

Firma STX Next jako dostawca profesjonalnych usług IT specjalizująca się w programowaniu w języku Python posiada ponad 17 lat doświadczenia w tworzeniu zdalnych zespołów programistycznych dla zagranicznych klientów. Posiadana wiedza i doświadczenie gwarantują kontynuację świadczonych usług, przy zachowaniu najwyższej jakości i standardów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj