Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, o projektach 5G na terenie strefy we współpracy z Ericssonem, operatorami telco i firmami przemysłowymi w ramach roundtable organizowanego przez Związek Cyfrowa Polska pt. „#CyfryzujemyPolskę – Czy Polska jest gotowa na 5G?”
Mam nadzieję, że XXI wiek w Łodzi pojawił się już jakiś czas temu. I nie tylko za sprawą sieci 5G, ale w ogóle za sprawą starań m. in. Łódzkiej SSE, ale też wszystkich innych. Pracujemy zarówno nad rozwojem technologii, przedsiębiorczości, biznesu, ale także samego miasta.
Uruchamiamy w Łódzkiej SSE sieć 5G właśnie w tej chwili. Będziemy ją mieli na terenie naszego kampusu – i będziemy otwierali coś, co nazywamy 5G Labs (w Łódzkiej SSE), czyli możliwość korzystania – i testowania – różnego rodzaju rozwiązań dla biznesu, opartych właśnie o tę sieć.
Dla tych firm, które nie potrzebują, nie chcą, albo jeszcze nie zdecydowały się na to, żeby mieć niezbędną infrastrukturę i tym samym możliwość korzystania z tej sieci – mamy testową możliwość wdrożenia u siebie. My od ubiegłego roku, przez cały trudny 2020 rok, nie zatrzymaliśmy projektu sieci 5G w firmach, w fabrykach, na terenie Łódzkiej SSE. Projekt prowadzimy właściwie od roku 2019.
Wkrótce będziemy mieli pierwsze efekty wdrożenia w fabrykach kilku firm, takich jak Miele, Wielton, Indigo, czy też PGE (pierwsze efekty wdrożenia rozwiązania z wykorzystaniem możliwości tej sieci). I to jest coś na co bardzo czekam i kiedy będziemy mogli urządzić demo day i powiedzieć – oto nasze cyfrowe bliźniaki, oto nasz autonomiczny pojazd, poruszający się w fabryce, czy też system do zarządzania infrastrukturą intralogistyczną, który w fabryce jest już odpalany. To stanie się pewnie pod koniec tego roku
My chyba jesteśmy pierwszym podmiotem na terenie kraju, który zajął się wdrażaniem rozwiązań z wykorzystaniem sieci 5G – tej testowej sieci. W przemyśle i w warunkach realnej fabryki właśnie. I serdecznie zapraszamy do tego, żeby te nasze rozwiązania oglądać pod koniec roku. Jak na razie wygląda na to, ze nic nas nie zatrzyma. Wszystko idzie zgodnie z planem – i nawet pandemia, i trudne warunki gospodarowania – nie zatrzymały współpracy pomiędzy firmami technologicznymi, a przedsiębiorcami dużymi – działamy!
Łódzka SSE buduje sieć razem z Ericssonem. Nasz projekt to chyba najbardziej kompleksowy i złożony projekt działania na rzecz rozwiązań z wykorzystaniem sieci 5G. Ericsson wspiera nas jako partner technologiczny, w dwóch aspektach. Po pierwsze w aspekcie transferu wiedzy, bo kiedy zaczynaliśmy w ogóle prace nad tym projektem, to jeszcze o warunkach przemysłowych, warunkach biznesu, fabryk, jeszcze tak naprawdę bardzo mało wiedzieliśmy. Przedsiębiorcy też mało wiedzieli o tym, co możemy zrobić. Dzisiaj wiemy w jakich obszarach możemy szukać szans.
Druga bardzo oczywista kwestia to dostarczenie sprzętu przy budowie infrastruktury. Robimy ten projekt wspólnie z operatorami sieci komórkowych. Orange zbudował infrastrukturę na terenie Łódzkiej SSE, czyli naszego kampusu. Polkomtel jest partnerem – takim odbiorcą technologii. My to tak nazywamy – partnerem biznesowym. Współpracuje ze startupami nad rozwiązaniami, które będą komercjalizowane u klientów. Zaczynaliśmy wspólnie z siecią Play, właściwie wszyscy operatorzy są w jakiś sposób włączeni. Pracujemy wspólnie z Politechniką Łódzką. I oczywiście z przedsiębiorcami, którzy jako pierwsi w Polsce w swoich fabrykach uruchamiają testowe sieci 5G.