Bartłomiej Wielogórski, prezes Prodromusa, w rozmowie z ISBtech, o przebiegu targów FIME w Miami, w których uczestniczył polski producent robotów rehabilitacyjnych.
Prodromus to krakowski start-up, który produkuje i dostarcza wysokiej jakości urządzenia rehabilitacyjne aktualnie z systemem biofeedbacku w czasie rzeczywistym. Opatentowana autorska technologia jest rozwijana od dekady, a prawie 40 Prodrobotów pomaga pacjentom w 11 krajach w Europie i w Azji. Spółka współpracuje z 17 dystrybutorami w 29 krajach na całym świecie, a najnowszy rynek, który planuje podbić to USA.
Wróciliście właśnie z targów FIME 2021 we Florydzie. Czy to początek waszej ekspansji na rynek amerykański?
Targi FIME to największa impreza branży medycznej w USA. W Miami spotkali się przedstawiciele sektora ochrony zdrowia z całego świata, w tym spółki z Polski. My na targach pokazaliśmy trzy produkty naszej spółki: Prodrobot trenażer chodu dla pacjentów pediatrycznych, Prodrobot Magna dla pacjentów dorosłych oraz ProdElvis – oprogramowanie typu biofeedback przeznaczone do stosowania zarówno z naszymi produktami rehabilitacyjnymi oraz dostawcami zewnętrznych rozwiązań.
Nasze plany rozwoju sprzedaży eksportowej opierają się o trzy filary – USA , Europę Zachodnią oraz Chiny. Mamy już pierwsze przyczółki na wszystkich tych rynkach. Głęboko też wierzę, że to jest początek naszych sukcesów za Oceanem. Już wkrótce Prodroboty będą pomagać pacjentom w Ameryce Północnej.
Jakie znaczenie w rozwoju spółki miały targi?
Tegoroczna edycja FIME była z naszej perspektywy historyczna – sfinalizowaliśmy sprzedaż pierwszego Prodrobota na rynek amerykański. Bycie wystawcą na targach o tak ogromnym znaczeniu i możliwością dotarcia do klientów z całego świata to na pewno ogromna szansa dla naszej spółki. Był z nami nasz lokalny agent, który wspierał nas w rozmowach ze szpitalami i klinikami rehabilitacyjnymi, które mogą być odbiorcami naszych urządzeń. Jednym z celów trwającej emisji akcji jest rozbudowa sieci dystrybucji i rejestracja Prodrobota w USA.
Targi FIME upewniły nas, że to niezbędna inwestycja, a na rynku amerykańskim jest miejsce na nasze urządzenia. Była to też dla nas szansa, żeby upewnić amerykańskich klientów, że oferujemy całościowy serwis naszych urządzeń dzięki współpracy z lokalnymi partnerami. Odbyliśmy szereg rozmów z firmami, które mają wieloletnie doświadczenie na rynku USA w zakresie świadczenia usług posprzedażowych oraz obsługi inżynieryjnej (tzw. maintenance, czyli np. przeglądów okresowych) a dzięki rozległej sieci własnych pracowników dają dostęp do tysięcy podmiotów medycznych na rynku całych Stanów Zjednoczonych.
Posiadanie takiego partnera buduje zaufanie naszych klientów do kompleksowości naszej oferty. Mogliśmy także poznać perspektywę krajów Ameryki Łacińskiej na współpracę z nami. Priorytetowe kierunki to nadal USA, Unia Europejska i Chiny, ale naszą ambicją jest pomaganie jak największej liczbie pacjentów i stały rozwój sieci dystrybucji.
Jakie było zainteresowanie spółką?
Spodziewamy się, że na efekty tegorocznych targów jeszcze poczekamy. Rozmawialiśmy zarówno z przedstawicielami prywatnych klinik, klientami indywidualnymi, jak i reprezentantami sieci szpitali. Potencjał rynku jest ogromny – pod względem demograficznym, finansowym, instytucjonalnym.
Oprócz potencjału jest też zainteresowanie – nasze urządzenia spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem. Nie chwaląc się, zarówno Prodrobot jak i Prodrobot Magna mają przewagi nad konkurencyjnymi urządzeniami dostępnymi na rynku, więc z targów branżowych zawsze wracamy z kontaktami biznesowymi i dawką nowej motywacji!
Na jakim etapie rejestracji urządzenia w USA jesteście?
Planujemy zakończenie procesu rejestracji Prodrobota trenażera chodu dla pacjentów
pediatrycznych do końca 2021 roku.
Co jeszcze czeka spółkę w tym roku?
Obecnie trwa pierwsza emisja akcji spółki. Do 14 września przyjmujemy zapisy na nowoemitowane akcji serii C. Wpływy z emisji mają zostać wykorzystane na sfinansowanie prorozwojowej strategii spółki oraz upublicznienie spółki w Alternatywnym Systemie Obrotu na przełomie 2021 i 2022 r.