Snowflake: Wdrażanie chmury w Polsce wciąż powolne

Grzegorz Kapusta, dyrektor ds. inżynierii i szef warszawskiego biura Snowflake, w komentarzu dla ISBtech o kluczowych aktualnie trendach rynkowych.

Przez ostatnie miesiące wiele się zmieniło, także jeśli chodzi o podejście biznesu do rozwiązań chmurowych. W trakcie pandemii wiele organizacji przeszło szybki proces transformacji cyfrowej, wchodząc w „tryb online”. Technologia chmury danych odegrała ważną rolę zapewniając ciągłość i przetrwanie biznesu. Chmura danych to ekosystem, w którym klienci, partnerzy, dostawcy danych i usług przetwarzania danych mogą czerpać korzyści z szybko rosnących zbiorów danych w bezpieczny, zarządzalny, zgodny z regulacjami i wygodny sposób.

Dzięki niej firmy lepiej mogą zadbać o potrzeby swoich klientów w kanale online i sprostać ciągle zmieniającym się wymaganiom na konkurencyjnych rynkach. Digitalizacja zawsze oznacza potrzebę gromadzenia cyfrowych danych. W badaniu The Economist Intelligence Unit realizowanym dla Snowflake 85% menedżerów twierdzi, że w ich firmach w ciągu najbliższych trzech lat wzrosną wydatki na analizę danych. Cieszy nas fakt, że coraz więcej firm, także w Polsce dostrzega potrzebę efektywnego wykorzystania danych do oferowania najwyższej jakości usług.

Mimo ogromnego potencjału polskich firm i krajowej gospodarki, wdrażanie rozwiązań chmurowych przebiega w Polsce znacznie wolniej niż w innych europejskich krajach. Na szczęście rodzime organizacje nadrabiają ten dystans. Rozwiązania cloud computing są o tyle uniwersalne, że usprawniają działalność praktycznie każdej organizacji, niezależnie od branży. Przykładowo, w Chmurze Danych Snowflake działa projekt firmy Starschema, w ramach którego przetwarzane są dane dotyczące skutków pandemii COVID-19, liczby szczepień na świecie i podejmowanych działań mających zapewnić bezpieczeństwo.

Dzięki możliwości uzyskania kompleksowego obrazu sytuacji, szereg organizacji od medycznych i administracji publicznej, po prywatne firmy może lepiej reagować na potencjalne kryzysy i podejmować lepsze, oparte na wiedzy decyzje. Wszystko to dzięki wiarygodnym, szczegółowym i szeroko dostępnym danym osadzonym w chmurze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj