Nowy Produkt w ofercie Banku BNP Paribas to korzystne rozwiązanie dla wielbicieli nowych technologii. Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Departamentu Nowych Modeli Biznesowych i Innowacji Personal Finance w Banku BNP Paribas w komentarzu eksperckim dla ISBtech o rosnącej wartości wynajmu długoterminowego i związanych z tym korzyściach.

Krzysztof Wojciechowski, BNP Paribas; photo by: Dariusz Iwanski

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o pogarszającym się stanie naszej planety. Oprócz zmian klimatycznych, gospodarczo ważnym aspektem jest zmniejszająca się ilość zasobów i materiałów niezbędnych w procesach produkcyjnych. Z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską wynika między innymi, że bez zmian w naszych zachowaniach zużycie materiałów wzrośnie diametralnie. Prognozuje się także, że do 2050 r. produkcja odpadów zwiększy się o 70% [1].

Zamknięty obieg

Jednym z racjonalnych podejść, aby ograniczyć negatywne skutki naszej działalności, jest tzw. gospodarka obiegu zamkniętego (ang. circular economy). Dzięki ponownemu używaniu surowców, a także samych produktów poprzez zadbanie o kolejne ich cykle życia, możemy zwiększyć efektywność zużywanych materiałów, a w końcowym etapie zadbać o odzyskanie wszystkich surowców działając w duchu zero waste.

Będąc Bankiem zmieniającego się świata dbamy o naszą planetę nie tylko każdego dnia, ale też w wymiarze długoterminowym. Od 1 października tego roku wprowadzamy na rynek zupełnie nowy produkt, który do tej pory zarezerwowany był dla rynku B2B. To wynajem długoterminowy urządzeń dla klienta indywidualnego.

Wraz ze spółką-córką BNP Paribas Group Service Center stworzyliśmy ekosystem umożliwiający klientowi indywidualnemu skorzystanie z alternatywnej metody używania smartfonów. Wystarczy korzystać, nie trzeba posiadać. I tak w wybranych punktach detalicznej sprzedaży smartfonów marki Apple można będzie wynająć telefon na wybrany okres 24 lub 30 miesięcy.

Nowszy model

Po ok. 18 miesiącach trwania umowy, klient będzie miał możliwość wymiany telefonu na nowy model bez konieczności pozostawania w poprzedniej relacji umownej. Badania pokazują, że konsumenci wymieniają telefon średnio co 1,5 – 2 lata [2]. W naszej usłudze wynajmu długoterminowego, klient będzie miał możliwość wymiany telefonu przez ok. cztery- sześć miesięcy poczynając od 18. miesiąca kontraktu.

Daje to klientowi niesłychaną elastyczność, a korzyści są niewymiernie większe w porównaniu do ponoszonych kosztów. Po pierwsze, usługa jest finansowana przez Bank BNP Paribas bez żadnego oprocentowania i prowizji dla Klienta. Miesięczne obciążenie budżetu Klienta jest niższe od raty kredytu w przypadku zakupu takiego samego urządzenia na raty 0%. W koszcie miesięcznego abonamentu mieści się pakiet usług dodatkowych, które zabezpieczają klienta niemal na każdą okoliczność: ubezpieczenie od zbicia ekranu i uszkodzenia matrycy, przedłużona gwarancja, ubezpieczenie na wypadek kradzieży, zalania, przepięcia czy nieszczęśliwego wypadku. Oprócz tego usługi serwisowe będą realizowane w znacznie krótszym czasie. Wszystko to mieści się w pakiecie abonamentu.

Klient ma także do dyspozycji infolinię, która pomoże załatwić każdą sprawę związaną z wynajmowanym urządzeniem– może tam zgłosić szkodę, konieczność serwisu czy poprosić o pomoc w rozwiązaniu problemu technicznego. Dzięki regularnym wymianom telefonu po 18. miesiącu umowy, usługa dla konsumenta staje się jeszcze bardziej opłacalna, ponieważ płaci on jedynie za czas użytkowania urządzenia.

Na początek w ofercie długoterminowego wynajmu umożliwiamy korzystanie z flagowych modeli marki Apple. Możemy znaleźć tam najnowsze i najmodniejsze telefony, dzięki czemu klient może być nieustannie na czasie z trendami rynku technologicznego.

Cykl życia produktu

Każdy telefon, zarówno po wymianie w trakcie umowy, jak i po zakończeniu cyklu umownego (wymiana po 18. miesiącu jest opcjonalna i nieobowiązkowa), zostaje zwrócony przez Klienta. Daje nam to możliwość zatroszczenia się o kolejny cykl życia produktu. Telefony będą trafiać do naszego partnera, u którego zostaną poddane odnowieniu. Większość z nich trafi na rynek wtórny, a część zostanie przez nas przekazana podopiecznym partnerów Fundacji BNP Paribas. W każdym z tych przypadków telefon nie trafi jednak do szuflady – do czego, jako Polacy, mamy dosyć duże tendencje (wg badań przeprowadzonych na zlecenie firmy ReBuy w 2019 r. telefonów w szufladach mieliśmy ok. 29 milionów [3]).

1 https://ec.europa.eu/environment/circular-economy/pdf/new_circular_economy_action_plan.pdf

2 Badania Ipsos na zlecenie BNP Paribas

3 https://www.rebuy.de/s/mobile-ewaste-index-en

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj