Ireneusz Martyniuk, Wiceprezes Pionu Przemysłu na klaster Europy Środkowo-Wschodniej w Schneider Electric w komentarzu eksperckim dla ISBtech o rozwiązaniu wspomagającym dekarbonizację łańcucha dostaw.
Schneider Electric na początku tego roku ogłosił ulepszoną globalną usługę dekarbonizacji łańcucha dostaw, mającą na celu pomoc organizacjom w radzeniu sobie ze znaczną wielkością emisji CO2 w ich łańcuchach wartości. Sama firma zobowiązała się jednocześnie do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla wśród swoich dostawców, a finalnym celem jest zeroemisyjny łańcuch dostaw netto do 2050 roku.
Nowa ulepszona usługa dekarbonizacji łańcucha dostaw jest poparta wieloletnimi doświadczeniami we współpracy z największymi globalnymi przedsiębiorstwami i składa się na nią szereg działań, zaczynając od opracowania strategii dekarbonizacji przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
Następny krok to wyznaczenie zadań i celów oraz identyfikacja i wdrożenie potencjału efektywności energetycznej. Dokonywana jest także ocena możliwości w zakresie wykorzystania energii odnawialnej. Usługa obejmuje ponadto wdrożenie mikrosieci, co ma na celu zapewnienie niezawodnego dostępu do energii i wygenerowanie oszczędności. Wszystko to w ramach kompleksowych działań na poziomie całego łańcucha dostaw.
Wszyscy mamy jeden wspólny cel. Jest nim ograniczenie wzrostu średnich temperatur na świecie do 1,5°C lub mniej do 2050 r. – zgodnie z założeniami Porozumienia Paryskiego.
Schneider Electric oferuje rozwiązania z zakresu automatyzacji i cyfrowej dekarbonizacji. Uruchomił globalną usługę niwelowania śladu węglowego w łańcuchu dostaw. Jej
celem jest pomoc organizacjom w rozwiązaniu problemu i ograniczeniu emisji dwutlenku węgla na każdym etapie działalności.
Szacujemy, że dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii w przemyśle, digitalizacji i uproszczeniu systemów dystrybucji energii elektrycznej, możliwe jest ograniczenie śladu węglowego nawet o 20 proc. przy podobnej wielkości oszczędności energii i kosztów utrzymania.