Escola planuje przejęcia i venture building

Krzysztof Wojewodzic, prezes Escola, w rozmowie z ISBtech o planach rozwojowych producenta aplikacji mobilnych.

Jakie są szczegóły lock-upu na akcje Escoli?

Krzysztof Wojewodzic, prezes spółki Escola: Obecnie Locku-up ma zarząd (ponad 70% akcji) oraz Rada Nadzorcza (ponad 10% akcji). Wszystkie są zawarte na czas 12 miesięcy od debiutu na NewConnect.

Jakie są szacunki rozwoju spółki w 2021 r.?

Na razie rozwój spółki idzie zgodnie z planem. Notujemy 30 proc. r/r za pierwszą połowę roku. Druga połowa powinna być jeszcze intensywniejsza, bo planujemy zakończyć rok przy co najmniej 9 mln zł przychodu i przy 1,5 mln zł zysku netto.

Spółka chce przeznaczyć część pieniędzy z emisji na przejęcia. Jakie są szczegóły?

Przejęcia pozwalają nam na zwiększenie wzrostu firmy. Wynika to z tego, że o wiele trudniej pozyskać wykwalifikowaną kadrę programistów i ekspertów z rynku, a łatwiej jest przejąć całą firmę, która zatrudnia odpowiednie osoby.

Jeszcze w sierpniu planujemy przejąć software house z Krakowa oraz dwa produkty edukacyjne do niego należące. Jednocześnie prowadzimy rozmowy z firmą z Łodzi, która zatrudnia 25 osób.

Jakie są plany Escoli po przeprowadzonej emisji akcji?

Spółka nie wstrzymuje oddechu na czas emisji – już teraz działamy w zakresie zarówno przejęć, jak i rozwoju produktów Escola. Najważniejsze, z mojej perspektywy, jest uzyskanie zyskowności Escola LMS (elearning) już w pierwszym roku działalności. Jest wysoce prawdopodobne, że uda się to zrealizować jeszcze w 2021 roku.

Plany związane z debiutem na NewConnect i plan na 2022 r.?

Debiut oznacza dla nas kilka możliwości – po pierwsze jest to możliwość realnej wyceny spółki dla naszych inwestorów oraz managerów, którzy weszli w skład grupy kapitałowej Escola przy okazji przejęć. Po drugie, jest to kolejny etap weryfikacji naszego rozwoju.

Choć działamy dopiero 4 lata, to dynamicznie się rozwijamy. Po debiucie będzie to powiedzenie „sprawdzam” i określenie, czy osiągamy obiecane wyniki i czy w dalszy rozwój wierzą nasi inwestorzy.

Jak spółka porównuje się do innych firm z sektora IT w Polsce?

Rynek software house w Polsce jest bardzo rozproszony. Większość dużych spółek działa w obszarze Body Leasingu – czyli wynajmowania specjalistów dla innych podmiotów z określoną marżą. Nieco trudniejsza jest realizacja projektów – to jest obszar, w którym specjalizuje się Escola. Wreszcie największą marżę można realizować dzięki sprzedaży własnych rozwiązań lub produktów. To jest pierwsza liga wśród firm IT, do której planuje dołączyć Escola. Najbliższą do strategii Venture Buildingu połączonej z usługami IT spółką w tej chwili jest Tenderhut (notowana na rynku New Connect).

Profil działalności Escola

Escola to spółka technologiczna tworząca rozwiązania mobilne i webowe. Firma poza podstawową działalnością jako software house dywersyfikuje biznes produktami własnymi. Spółka w 2022 r. zamierza zadebiutować na NewConnect. Prezesem i głównym akcjonariuszem spółki jest dr Krzysztof Wojewodzic. Escolę wspiera doświadczona Rada Nadzorcza, w której jest m.in. prof. Witold Orłowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj