Maciej Krasowski, współzałożyciel BinarApps, polskiej spółki tworzącej produkty cyfrowe dla firm, ekspert i entuzjasta technologii blockchain w drugiej części komentarza eksperckiego dla ISBtech o tym, czy Polskie banki są gotowe na technologię blockchain.
Kwestia implementacji blockchaina w polskim sektorze bankowym ma niejako dwa oblicza. Z jednej strony, od lat jesteśmy technologicznie przygotowani do wdrażania takich innowacji. Coraz częściej największe banki informują o rozpoczętych pracach nad projektami opartymi na blockchainie. PKO BP jako pierwsza instytucja finansowa w Polsce wprowadziła takie rozwiązanie – Trwały nośnik.
Usługa ta pozwala zastąpić fizyczne dokumenty ich elektronicznymi odpowiednikami, weryfikować ich autentyczność i ustalać czas dostępności do dokumentu. Podobne rozwiązanie, ale oparte już o publiczny blockchain, stworzył Alior Bank.
Klienci tego banku mogą sprawdzać autentyczność dokumentów za pomocą sieci Ethereum. Co ciekawe, rozwiązanie to nie tylko pomogło proekologicznie ograniczyć ilość wysyłanych listownie informacji, ale i zmniejszyć wydatki na tego typu działania operacyjne.
Innym interesującym projektem, nad którym pracuje PKO BP jest Dukat, czyli platforma świadczenia usług bankowych, które będą wykorzystywały tokeny i inteligentne kontrakty w technologii blockchain. Jak widać, instytucje finansowe idą głównie w kierunku zabezpieczania dokumentów. Nadal jednak nie są to aż tak innowacyjne usługi, jakie mogłyby oferować banki w kontekście wszelkich operacji płatniczych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
BinaApps: Nie ma innowacji bez Blockchain
Zważywszy na to, że systemy rozliczeniowe w bankach oparte są często na przestarzałych technologiach, które przestają odpowiadać na potrzeby współczesnego świata, blockchain mógłby stanowić podstawę transformacji cyfrowej polskich banków. W najbliższych latach okaże się, jak duży udział i w jakiego rodzaju usługach, będzie miała technologia łańcucha bloków.
Drugą stroną medalu są regulacje prawne związane z blockchainem, a w wielu przypadkach
ich brak. To nadal stosunkowo nowa technologia, która z racji na swoje cechy, może wydawać się trudna do interpretacji bez ingerowania w chociażby anonimowość użytkowników. Chcąc jednak zapewnić im bezpieczeństwo i ustalić jednoznaczne metody reagowania i karania za niezgodne z prawem działania, różne instytucje, w tym Unia Europejska, podejmują próby opracowania stosownych regulacji.
Przykładowo, MICA (Markets in Crypto-Assets) ma na celu usprawnienie technologii rozproszonej księgi (DLT) i regulacji aktywów wirtualnych – kryptowalut, security tokenów i stablecoinów – w Unii Europejskiej. W kontekście polskiego prawa, na ten moment nie ma potrzeby opracowywania odrębnego aktu prawnego poświęconego kryptowalutom lub blockchainowi. W przyszłości jednak, bardzo prawdopodobne jest pojawienie się takiej potrzeby, szczególnie ze strony nowych usług wdrażanych przez banki centralne.
Przykłady zrealizowanych wdrożeń opartych o technologię blockchain
Asdra
Napędzany misją Banking the Unbanked projekt Asdra, ma na celu walczenie z wykluczeniem cyfrowym i ułatwienie dostępu do usług bankowości każdemu, z dowolnego miejsca na ziemi.
Dzięki wykorzystaniu technologii blockchain i internetu, nawet w rejonach słabiej rozwijających się możliwe jest zarządzanie własnymi finansami, bez ponoszenia ogromnych kosztów i długiego czasu oczekiwania na zrealizowanie operacji. Asdra pozwala na natychmiastową realizację przekazów międzynarodowych, co dla wielu ludzi może być pierwszą i jedyną okazją, by przesyłać ciężko zarobione pieniądze do domu i łatwo je odebrać.
Inteligentne kontrakty oparte o blockchain Cardano, umożliwiają przelewy globalne przy najniższych kosztach i zapewniają stabilność. Cały system został zamknięty w przyjazną dla użytkownika aplikację. Asdra sprawia, że usługi bankowości cyfrowej są dostępne dla wszystkich, wszędzie.
DoxyChain
Stworzony w Polsce DoxyChain jest aplikacją do przechowywania i zarządzania dokumentami cyfrowymi. To zdecentralizowane, wsparte przez technologię blockchain narzędzie, które udostępnia własny, wiążący prawnie podpis elektroniczny, pozwala na kontrolowanie uprawnień i weryfikuje tożsamość użytkowników platformy, by zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa danych, ich trwałość i nienaruszalność.
DoxyChain może pomóc zoptymalizować zarządzanie dokumentami, a w rezultacie, przyspieszyć wiele procesów biznesowych.
Podsumowanie
Najwyższy czas przestać bać się inwestować w blockchaina. Rynek przygotowany jest na tę technologię od dłuższego czasu, a popyt na rozwiązania blockchainowe stale rośnie i rozszerza się na kolejne sektory gospodarki.
Możliwości łańcucha bloków i decyzja o jego implementacji, może okazać się strategicznym posunięciem biznesowym, od którego zależeć będzie dalszy rozwój i znaczenie firmy w jej branży. Warto więc wykorzystać ten potencjał, który może dać ogromną przewagę nad konkurencją, jak i dostarczyć cenną wartość wynikającą z unikalnych cech blockchaina.