GPW jest wyceniana atrakcyjnie, ocenia Piotr Friebe, zarządzający Aviva Investors Poland TFI. Ma w portfelu banki, handel, surowce i gaming, ale nie CD Projekt.

Otoczenie gospodarcze bardzo sprzyja rynkowi akcji. Wyniki spółek w USA są bardzo dobre i powyżej oczekiwań, również u nas polskie banki pokazują bardzo dobre wyniki, a inne branże również prezentują się dobrze” -powiedział Friebe.

Dodał, że poziom wskaźnika C/Z dla akcji na GPW jest na poziomie długoterminowej średniej 12,5. 

Jednak w obliczu niskich stóp procentowych wskaźnik ten powinien być wyżej. To sprawia, że wyceny są atrakcyjne, zwłaszcza wobec innych rynków  gdzie C/Z jest powyżej długoterminowych średnich. Polskie akcje są znacznie tańsze od zagranicznych, historycznie tak nie było, co jest przesłanką że polski rynek nie jest aktualnie drogi. Ponadto zysk do wyceny w przypadku akcji jest aktualnie atrakcyjny wobec rentowności obligacji” – wymienił zarządzający.

Wśród czynników wpływających na koniunkturę na GPW wskazał: system emerytalny (środki odpływają z OFE, ale rośnie PPK, wiec jego zdaniem powinno następować równoważenie tych tendencji), utrzymuje się wysoka aktywność indywidualnych inwestorów, napływy do akcyjnych funduszy wykazują pozytywne zmiany wobec wcześniejszego odpływu, liczba wezwań i skupów akcji jest wspierana niskimi kosztami finansowania, dywidendy są reinwestowane, jest podaż akcji z IPO, SPO, ABB – domy maklerskie dobierają sprzyjający timing dla najlepszej wyceny swoich klientów; wreszcie zakupy/sprzedaże akcji na GPW przez inwestorów zagranicznych, którzy dysponują olbrzymimi środkami a koncentrują się na dużych spółkach. 

Jesteśmy w fazie hossy i możemy powiedzieć, że popyt dominuje” – stwierdził Friebe.

W 2021 Aviva zdecydowała się na zwiększenie zaangażowania w bankach, spółka h z ekspozycją na polskiego konsumenta oraz energetyce.

Banki pokazują poprawę wyników, mają dobrej jakości kredyty, wyższy wynik prowizyjny, wzrost wolumenów kredytowych głównie hipotecznych, pewnie zaraz ruszą kredyty konsumenckie i inwestycyjne. Najważniejszy driver to spodziewana podwyżka stóp, a koszty pozostają na stabilnym poziomie. Energetyka szykuje się do reformy z wydzieleniem aktywów węglowych i inwestycji w zielone rozwiązania. Na to można pozyskać finansowanie bankowe i może przyciągnąć inwestorów zagranicznych. Z kolei konsumpcja zyskuje na rosnących portfelach mniej zamożnej części społeczeństwa” – wymienił zarządzający. 

Główną część portfela Avivy stanowią w efekcie banki, handel, surowce, gry. „Nie mamy CD Projekt, za to TenSquare Games, który jest w trakcie przeglądu opcji strategicznych, uwzględniający ewentualne pozostanie inwestora” – podsumował zarządzający.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj