Jednym z głównych celów SUNEX jest robotyzacja produkcji. Wdrożona została już nowa linia technologiczna do produkcji zasobników ciepłej wody użytkowej. Trwają kolejne inwestycje w tym zakresie, mówi ISBtech Romuald Kalyciok, prezes SUNEX S.A.

Jakie kolejne inwestycje w tym zakresie są planowane?

Nasza inwestycja dotycząca produkcji zasobników C.W.U. została już zakończona. Są one przeznaczone do konwencjonalnych, ale także niekonwencjonalnych zastosowań m.in. do współpracy z pompami ciepła. Innowacyjnym rozwiązaniem linii technologicznej jest jej pełna automatyzacja poprzez zrobotyzowanie procesów produkcyjnych. Linia jest kompletna i przystosowana do bieżącej produkcji.

Zastosowana w linii technologia została przystosowana do zmian parametrów produkcji, co umożliwia wdrażanie również nowych wyrobów. W tym celu opracowywane jest specjalne oprogramowanie, które następnie wgrywane jest do systemu operacyjnego zarządzającego parametrami pracy linii zrobotyzowanej. Wdrożenie nowego wyrobu do produkcji seryjnej poprzedzają również dokładne testy nowych operacji wykonywanych przez roboty. Takie działania stosujemy przy opracowywaniu nowych produktów, czy poszczególnych elementów będących składowymi finalnego produktu.

W efekcie nowa linia jest bardzo elastyczna i daje nam możliwość szybkiej reakcji i dostosowania naszej produkcji do zmieniających się potrzeb rynku.

SUNEX posiada własny dział B+R. W jakim kierunku prowadzone są badania? Jakich nowych funkcjonalności można oczekiwać w najbliższej przyszłości w branży OZE? 

Od samego początku bardzo poważnie podchodziliśmy do własnego działu B+R. Zajmujemy się aspektami w dziedzinie grzewczej, zastosowania różnych urządzeń i rozwiązań nie tylko tych standardowych w zakresie OZE. Badamy nowe technologie i materiały, które mogą być wykorzystane przy produkcji urządzeń o mniejszym zużyciu energii, mające pozytywny wpływ na ochronę środowiska.

Zajmujemy się również ulepszeniami produktów i wprowadzaniem nowych wyrobów do produkcji. Każdorazowo przy uruchomieniu nowych projektów szukamy możliwości zewnętrznego dofinansowania. Po ich uzyskaniu wdrażamy przygotowane rozwiązania. Drugą istotną gałęzią są prowadzone badania naukowo-badawcze. Wiele z opracowanych przez nas produktów jest tak innowacyjnych, że jeszcze nie wykształcił się na nie popyt na rynku.

Przykładem może być opatentowana przez nas klimatyzacja solarna, działająca wyłącznie na energię słoneczną, produkująca chłód. Możemy wykorzystać ją do chłodzenia dużych obiektów. Na razie w naszym kraju nie ma jednak zapotrzebowania na zastosowanie tej technologii. Produkt jest jednak bardzo perspektywiczny, biorąc pod uwagę rosnące koszty energii oraz ocieplanie się klimatu. W pierwszej kolejności chcemy go sprzedawać za granicą, prawdopodobnie na Bliskim Wschodzie. Prezentowaliśmy go już na wystawie w Dubaju, ale obecna sytuacja pandemiczna nieco ograniczyła możliwości uruchomienia sprzedaży.

SUNEX aktualnie realizuje projekt dofinansowany ze środków UE: „Zintegrowany system utrzymania komfortu cieplnego i higienicznego w budynkach jednorodzinnych oparty na odnawialnych źródłach energii”.

Na jakim etapie jest realizacja projektu?

Naszym celem jest stworzenie prostego od strony użytkowej urządzania, które pozwala na
oszczędzanie i magazynowanie energii, a także uzyskiwanie komfortu cieplnego w domach. W Polsce popularne stało się zastosowanie rozwiązań inteligentnego domu. Ich funkcjonalność sprowadza się jednak często jedynie do możliwości zdalnego włączania i wyłączania poszczególnych urządzeń (oświetlenia, żaluzji, piekarnika itp.). My idziemy znacznie dalej. Naszym celem jest połączenie wielu urządzeń np. klimatyzacji, oczyszczacza powietrza, pompy ciepła w jeden zintegrowany i pełny system z możliwością nieograniczonej rozbudowy poprzez dołączanie nowych elementów.

Wszystkie te urządzania łączą się automatycznie. Każde weryfikuje stan drugiego i uzupełnia jego działanie. System w inteligentny sposób ustawia oczekiwaną przez właściciela temperaturę, dopasowuje wilgotność, osiągając odpowiednią jakość powietrza. W ten sposób uzyskiwany jest komfort cieplny w domu i stwarzane są optymalne warunki dla użytkownika.

Kiedy system zostanie wdrożony do sprzedaży?

Zakładamy wprowadzenie tego systemu na rynek w przyszłym roku. Będziemy wówczas oferować całe systemy, a nie jedynie poszczególne urządzenia. Z pewnością dotrzemy z tym produktem do nowych grup odbiorców zainteresowanych w pełni zintegrowanymi systemami oferującymi nową jakość w osiąganiu komfortu cieplnego we własnych domach.

W jakim zakresie nowy zintegrowany system będzie dopasowany do programu Mój Prąd 2021?

Według wstępnych założeń wiadomo, że część z wytworzonego przez prosumentów prądu będą oni musieli sami zużyć. Dofinansowanie nie będzie obejmować pojedynczych urządzeń fotowoltaicznych, ale będzie musiało dotyczyć większej liczby (m.in. fotowoltaika z pompą ciepła lub z magazynami energii). To pokazuje nowy kierunek przygotowywanego programu, do którego nasz zintegrowany system idealnie się wpasowuje.

Jednocześnie urządzenia, które muszą wykorzystywać ten wytwarzany prąd my sprzedajemy już od pięciu lat. Jeśli panele fotowoltaiczne w danym momencie produkują prąd to wpływa on na funkcje innych urządzeń – magazynują energię albo tworzą komfort cieplny, mimo że użytkownik wcześniej tego nie zaprogramował.

Dla przykładu chcąc oszczędzić zużycie prądu programujemy temperaturę ciepłej wody na poziomie tylko 40-45 stopni, jednakże w sytuacji gdy panele fotowoltaiczne dostarczają darmowy prąd i trzeba go zużyć to wówczas urządzenia automatycznie zmieniają parametry i np. podgrzewają wodę już nie do 40 ale do 55 stopni. W ten inteligentny sposób podwyższane są standardy bez ponoszenia dodatkowych kosztów, a energia pozyskana z paneli fotowoltaicznych magazynowana jest w naszych zasobniku ciepłej wody
użytkowej.

Urządzenia sprzedawane przez nas w Niemczech są już przystosowane do takiego trybu
pracy. Popyt na nie wkrótce przeniesie się także do naszego kraju. To dla nas bardzo pozytywne wieści.

Jak należy oceniać założenia nowej edycji programu Mój Prąd 2021? Jakie proponowane rozwiązania w szczególności pomogą w dalszym rozwoju branży OZE?

Spotykamy się z wieloma krytycznymi uwagami odnośnie dofinansowywania stosowania odnawialnych źródeł energii. Natomiast trzeba pamiętać, że wytwarzanie energii przy wykorzystaniu źródeł nieodnawialnych wpłynęło na znacznie pogorszenie środowiska naturalnego.

Dlatego teraz musi być promowana świadomość ekologiczna, musi być udzielana pomoc w zakupie tego typu urządzeń. W każdym kroku wdrażania tych pozytywnych zmian poszczególne państwa powinny brać aktywny udział i promować takie rozwiązania. Przy rosnących cenach energii ludzie muszą mieć możliwość zamiany wykorzystywanych urządzeń na nowe oszczędniejsze i bardziej ekologiczne.

Wiąże się to jednak z wysokim kosztem. Jeśli chcemy szybko wprowadzić takie rozwiązania musimy je promować i dofinansowywać i w ten sposób mieć pływ na jakość powietrza. Takie programy mają jednocześnie duży wpływ na rozwój naszej działalności. Jesteśmy w czołówce firm w Polsce posiadających możliwość produkcyjną. Branża OZE bazuje raczej na firmach handlowych. My idziemy w ciekawszym i bardziej ambitnym kierunku, będąc producentem wytwarzającym te produkty i stosującym nowe innowacyjne technologie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj