Cyfrowy Polsat uważa 5G za szansę biznesową na trudnym dotychczas rynku, a finalizacja zbycia infrastruktury do Cellnex sprawi, że grupa przejdzie na model capex light.
„Sprzedajemy Polkomtel Infrastruktura (jako NetCo), który dysponuje siecią łączącą wszystkie elementy aktywne i pasywne. Jest to potężna organizacja infrastrukturalna. Jej przychody w 2020 wyniosły 958 mln zł, EBITDA konwertujemy na capex, aby budować infrastrukturę. Współczynnik najmu tej sieci to 1,17%, czyli tylko 17% współdzielone. Zaznaczamy, że kluczowe aktywa pozostają w Grupie Polsat, a więc częstotliwości, sieć rdzeniowa i know how – strategiczne planowanie sieci do oferowania jakościowych usług” – powiedział członek zarządu Maciej Stec.
Stwierdził, że w przyszłości współdzielenie sieci to jedyna alternatywa wobec dotychczasowych warunków rynkowych. Od lat rynek jest zorientowany kosztowo – niskie ARPU, spadające marże, wysokie inwestycje.
„W 5 lat zoptymalizowaliśmy wszystko co było do zoptymalizowania poza kosztami infrastruktury. Współdzielenie, szczególnie jeśli chodzi o rollout 5G i w obliczu wyzwań – pozwoli na obsługę zapotrzebowania na znaczący wzrost transmisji danych (oczekiwany 5x wzrost transmisji i min. 38 tys. lokalizacji żeby obsłużyć rosnącą transmisję wobec ok. 30 tys. obecnie). 5G to szansa biznesowa. Wychodząc od podstawowej komórkowej oferty mobilnej, przez pakietyzację (multiplay, smart dom) po wzrost ARPU dzięki wyższej jakości usług i zwiększonego zapotrzebowania na transfer na 5G. Klienci są w stanie płacić za to więcej” – wymienił Stec.
Podkreślił ponownie, że 5G to szansa na wzrost ARPU, ale do tego potrzebna jest szybka budowa sieci 5G. Cyfrowy Polsat jest w trakcie budowy min. 1500 lokacji 5G, a taryfy 5G „sprzedają się bardzo dobrze” – wskazał członek zarządu grupy.
Przypomniał, że w połowie ubr. podpisano koncept Polskiego 5G na współdzielenie sieci na 700MHz. Operator czeka na aukcje 3,4-3,8Ghz, która będzie miała bardzo istotny wpływ na jakość, dodatkową pojemność, a oczekiwana szybkość ma sięgać do 1,2 Gb/s.
„Szybka rozbudowa i współdzielenie 5G jest potrzebne dla klientów jak i rynku” – wskazał Stec.
Odnosząc się do koncepcji transakcji z Cellnex wskazał, że model infrastruktury pasywnej działa biznesowo podobnie jak na rynku real estate gdzie po zbudowaniu wieżowca następuje jego długoterminowy wynajem.
„Wierzymy, że aktywna część stanowi integralną całość z pasywną, ale wymaga odnawiania z kolejne generacje. Wierzymy w współdzielenie, a w umowie sprzedaży infrastruktury zagwarantowaliśmy sobie bezpieczny serwis i odpowiedni poziom usług przez spółkę infrastrukturalną. Ta transakcja to unikalny koncept – będziemy dumni jak się przyjmie w Europie, czy na świecie. Z Cellnex wiąże nas wspólnota interesów – popyt na szybką transmisje będzie napędzał współpracę z Cellnex. Z naszej strony będzie odbywać się identyfikacja popytu klientów, zamówienie w NetCo, uzgodnienie ceny za usługi i ich dostawa. W efekcie mamy większą pojemność, szybkość, kontrolę UX klienta. My i Cellnex wspólnie będziemy zainteresowani efektywną monetyzacją sieci 5G. Zaznaczam, że będziemy płacić za infrastrukturę, nie za przesył. 5G to szansa na budowę ARPU w przyszłości. Dodatkowo zagwarantowaliśmy sobie złotą akcję – kluczowe decyzje NetCo podejmować będą wszyscy udziałowcy, ja również potencjalnie umowa odkupu w bardzo szczególnych okolicznościach” – wymienił Stec.
W jego ocenie, współdzielenie to najlepsza odpowiedź na szanse i wyzwania, a operator infrastruktury musi mieć część pasywną i aktywną, żeby miał wielu najemców. Współdzielenie skraca time2market, obniża capex, oferuje korzyści dla najemców i klientów. Ekscytujący czas przed nami” – podsumował członek zarządu.
Katarzyna Ostap Tomann, odpowiedzialna za finanse grupy, dodał, że dzięki transakcji z Cellnex Grupa Polsat przejdzie na model capex light po zbyciu infrastruktury.
„Po transakcji zejdziemy capex do ok. 7% przychodów rocznie wobec 13% wcześniej. Wdrożenie i utrzymanie infrastruktury będzie należeć do partnera, zanotujemy pewien ubytek EBITDA, ale dzięki 5G będzie zrekompensowany wyższym docelowo ARPU. Jak wpłyną środki z transakcji (ok. 7 mld zł) będziemy bardziej gotowi do mówienia o wykorzystaniu środków” – podsumowała Ostap Tomann.