Ostatni rok to wzmożona i można powiedzieć, niekiedy błyskawiczna rewolucja, jeśli chodzi o sprzęt komputerowy i wszelkie wdrożenia umożliwiające pracę, naukę i zabawę bez wychodzenia z domu, wskazuje Piotr Kawecki, prezes ITBoom.

W większości zmiany dotyczyły zakupu nowego sprzętu. Praktycznie każdy dostawca oferujący rozwiązania mobilne takie jak laptopy, notebooki, tablety lub inne urządzenia peryferyjne odczuł duży wzrost sprzedaży w ostatnich miesiącach. Te często dwucyfrowe dynamiki, sięgające nawet 40-60%.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania rosną też ceny elektroniki. Ceny od początku ubiegłego roku sukcesywnie rosły z kilku powodów. Pierwszym z nich jest rosnący popyt i nie nadążająca za nim podaż podzespołów IT na światowych rynkach. Drugi z nich to problemy i przestoje w fabrykach, które z powodu epidemii i obostrzeń często musiały ograniczyć, bądź całkowicie wstrzymać proces produkcji komputerów.

Wreszcie pojawiły się problemy z transportem. Cały przestój Kanału Sueskiego trwał zaledwie kilka dni. Konsekwencje dla branży IT, jednak są i będą bardzo dotkliwe. Wpływa na to szereg czynników. Pomimo krótkiego okresu całkowitej blokady najefektywniejszej drogi transportu morskiego, czyli Kanału Sueskiego, większość firm transportowych i armatorów musiało podjąć decyzję na kolejne 1-2 miesiące do przodu, wyznaczając nowe trasy dla swoich kontenerowców.

W efekcie koszt importu jednego kontenera ze wschodu może w najbliższym czasie urosnąć nawet kilkukrotnie. Konieczność wyboru innych tras, np. koleją, generuje kolejne koszty związane z transportem. Mimo, iż Kanał Sueski, był zablokowany tylko kilka dni, będzie to miało niestety wpływ na transport i jego koszt w najbliższym kwartale. Wpłynie na jeszcze mniejszą dostępność sprzętu, ze względu na opóźnienia. To z kolei pobudzi popyt i znów wygeneruje możliwość podniesienia nie tylko ceny bazowej, ale i marży na sprzęt dostępny na półkach dla konsumentów czy firm.

Całość problemów unormuje się prawdopodobnie pod koniec roku, ale to tylko przy założeniu, że światowy program szczepień przyspieszy i sama pandemia COVID-19 wyhamuje.

Drugi element to wdrożenie rozwiązań pozwalających na pracę i naukę zdalną. Jest to cały szereg rozwiązań obejmujących obsługę pracy zdalnej, zarządzanie i raportowanie, transmisje spotkań online czy współdzielenie plików w pracy biurowej. Pandemia przyspieszyła także decyzje o uruchomieniu procedur i rozpoczęciu większych inwestycji w firmach. Widzimy więcej zapytań czy rozstrzygnięć przetargów w obszarze bardziej złożonych implementacji IT opartych o technologie czołowych dostawców, jak i te robione na zamówienie.

Czy ten przez utrzyma się przez kolejne miesiące i lata? 2021 widzimy niesłabnące zapotrzebowanie na sprzęt, natomiast zauważamy problem z dostępnością towaru zarówno w Europie jaki i w Chinach. W kolejnych latach nie spodziewałbym się rekordów w słupkach sprzedaży.

Ciekawym zjawiskiem jest również moda, albo nawet trend na produkty refabrykowane. Mowa tutaj nie tylko o sprzęcie w postaci telefonów komórkowych popularnych marek – choć od nich wszystko się zaczyna. Sądzę, że refabrykacji będą poddawane coraz ciekawsze segmenty rynku IT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj