O współpracy HPE z AMD przy rozwiązaniach serwerowych ISBtech rozmawia z Pawłem Wójcikiem, IHG Business Unit Lead, HPE Polska.
W kwietniu HPE wprowadziło na rynek najszerszą ofertę rozwiązań serwerowych wyposażonych w nowy procesor AMD EPYC ™ 3. generacji, jak wyglądała współpraca i wspólne prace projektowe z AMD nad rozwiązaniami serwerowymi na poziomie globalnym oraz w Polsce?
Współpraca firm Hewlett Packard Enterprise i AMD sięga ponad 16 lat. Już w 2004 roku, w ofercie HP pojawiły się pierwsze serwery z procesorami AMD Opteron. Aktualnie, od 2017 roku, najnowsze procesory AMD z rodziny EPYC znajdują coraz szersze zastosowanie w produktach HPE.
Wspólne prace projektowe HPE i AMD przynoszą firmom znaczące korzyści. Najnowsze rozwiązania serwerowe HPE, wyposażone w nowy procesor AMD EPYC ™ 3. generacji, oferują naszym klientom kluczowe elementy dla transformacji cyfrowej. Portfolio urządzeń opartych na nowoczesnych procesorach AMD EPYC powiększa się praktycznie z kwartału na kwartał.
Jakie możliwości i korzyści dają nowe rozwiązania serwerowe pod kątem transformacji infrastruktury IT? Jakie korzyści mogą mieć organizacje już teraz i jak wprowadzenie takiego rozwiązania zaowocuje w przyszłości?
W obecnych czasach, organizacje doświadczają narastającej presji, aby przyspieszyć rozwój i wydajność swoich firm, przyciągnąć nowych klientów i partnerów oraz poprawić efektywność pracy swoich pracowników. Wymaga to wprowadzenia nowych technologii oraz wdrożenia transformacji cyfrowej zadań biznesowych. Taka inwestycja może być bardzo kosztowna, dlatego HPE ciągle opracowuje modele i rozwiązania, które są w stanie wspomóc każdą organizację, bez względu na jej wielkość, w przyspieszeniu biznesu. Nasze nowe portfolio serwerów stworzone jest właśnie w tym celu.
Serwery HPE ProLiant umożliwiają automatyzację i przyspieszenie zadań, zapewniając biznesom lepsze wyniki w krótszym czasie. Dzięki swojej wszechstronności i skalowalności są w stanie obsłużyć dowolne obciążenie i sprostać wielorakim wymaganiom stawianym m.in. przez 5G, edge computing, sztuczną inteligencję czy kompleksową analitykę. Ich wysoka wydajność umożliwia również znaczne obniżenie kosztów operacyjnych.
Przykładowo, nasz system HPE Apollo 2000 Gen10 Plus z serwerem HPE ProLiant XL225n Gen10 Plus pobił 18 rekordów świata, oferując do 54 proc. wyższą efektywność energetyczną niż inne systemy 4-węzłowe. Warto również wspomnieć, że serwery HPE ProLiant wspomagają optymalizację aplikacji Java dla nowych zastosowań w wielu branżach, m.in. w bankowości i usługach finansowych, przemyśle oraz opiece zdrowotnej, a także naukach przyrodniczych.
Serwery HPE Apollo zaprojektowane są tak, aby wspomóc wszystkie organizacje, zarówno mniejsze jak i te większe, w przyspieszeniu działań biznesowych, analizie danych oraz realizowaniu projektów badawczych. Dzięki wysokiej wydajności są w stanie przetworzyć dużą ilość danych oraz przekształcić je w modele cyfrowe.
To pozwala organizacjom lepiej zrozumieć jak coś będzie wyglądać i działać w realnym świecie. Systemy HPE Apollo stanowią także jeden z fundamentów nowych usług chmurowych HPE GreenLake dla rozwiązań HPC (High Performance Computing), które umożliwiają każdemu przedsiębiorstwu korzystanie z aplikacji HPC oraz radzenie sobie z najbardziej wymagającymi obciążeniami obliczeniowymi w wygodnym modelu finansowym pary-per-use – „płać tylko za to, z czego korzystasz”.
Wierzymy, że usługowe podejście do IT umożliwi rozwój wielu organizacjom, dla których wcześniej było to niemożliwe.
Jakie biznesy w Polsce mogą najbardziej skorzystać z propozycji zaawansowanych serwerów HPE ProLiant z procesorami AMD?
Nasze portfolio produktowe zawiera ofertę dla szerokiego spektrum klientów. Każda firma, czy to z rynku MŚP, czy też klienci klasy Enterprise znajdą w ofercie HPE wysokowydajne rozwiązania, które umożliwią im efektywną obsługę obciążeń, co przełoży się na szybsze osiąganie celów biznesowych.
Jak wcześniej wspomniałem, dla każdej z tych firm, oprócz samej technologii, dla ciągłości finansowej przedsiębiorstwa ważne są także koszty związane z pozyskaniem i użytkowaniem infrastruktury IT. Tutaj HPE oferuje rozwiązanie HPE GreenLake Flex Capacity. Dzięki HPE GreenLake, firma zyskuje szybką skalowalność oraz elastyczność finansową, płacąc tylko za użytkowaną moc obliczeniową – elementy charakterystyczne dla modelu dostarczania usług w chmurze.
Dodatkowo, dzięki tej usłudze, gwałtowny wzrost w zapotrzebowaniu na moc obliczeniową staje się łatwy w zarządzaniu, przez co można szybciej reagować na zmienne oczekiwania rynku bez marnowania kapitału na dostarczanie dodatkowej mocy obliczeniowej, potrzebnej jedynie dla szczytowych obciążeń. Cała potrzebna technologia znajduje się w centrum danych klienta, dzięki czemu może on zachować pełną kontrolę nad bezpieczeństwem i prywatnością danych.
W jaki sposób nowe rozwiązania obliczeniowe, opierające się na serwerach HPE ProLiant, mogą pomóc w szerszym wdrożeniu edge computing, 5G i sztucznej inteligencji w Polsce?
Przede wszystkim, serwery HPE ProLiant są bardzo wszechstronne, dlatego wiele polskich organizacji, które opracowują rozwiązania w zakresie m.in. 5G, edge computing czy sztucznej inteligencji, mogą z nich korzystać.
Ułatwiają one wdrażanie tych rozwiązań dzięki inteligentnej automatyzacji i wzmocnionej wydajności, a następnie usprawniają ich zarządzanie poprzez optymalizację doświadczeń związanych z obciążeniami: od małych przedsiębiorstw do eksaskali. Ich wszechstronność i skalowalność pozwalają, aby małe, średnie i duże firmy korzystały z nowoczesnej technologii, co w konsekwencji przyspieszy rozwój cyfrowy całego kraju.
W jaki sposób rozwiązania serwerowe HPE bazujące na technologii AMD adresują współczesne wyzwania związane z pandemią?
Aktualna sytuacja pandemiczna spowodowała, że wiele firm zostało zmuszonych do przyspieszenia transformacji cyfrowej, a zarazem do szukania rozwiązań, które postawią na oszczędność i wydajność. Nasze serwery bazujące na technologii AMD bez wątpienia wspierają firmy w szybszym rozwoju i osiąganiu wyższej wydajności. Wiemy jednak, że sama technologia, która może być zbyt kosztowna dla wielu organizacji, nie jest całościowym rozwiązaniem.
Dlatego w HPE stawiamy na rozwiązania, które wspierają każdą firmę w każdych okolicznościach. Od kilku lat proponujemy naszym klientom, niezależnie od ich wielkości, usługę dostarczania infrastruktury w modelu as-a-service – HPE GreenLake. Zdajemy sobie sprawę, że w czasach pandemii firmy muszą ściśle kontrolować swoją płynność finansową. Każdy klient w modelu HPE GreenLake płaci za to co konsumuje, otrzymuje fakturę za usługę (OPEX), a użytkowanie infrastruktury nie jest związane z inwestycją i nie stanowi zakupu środków trwałych (CAPEX)
Czy na tym etapie wspólnie z AMD pracujecie nad kolejnymi usprawnieniami w obszarze serwerów i systemów? Jakie są plany?
Nasza współpraca z firmą AMD ma miejsce w wielu obszarach technologicznych. Związane jest to z przyszłymi wdrożeniami czy usprawnieniami. Myślę, że superwydajna technologia AMD znajdzie jeszcze swoje miejsce w innych rozwiązaniach HPE i to nie tylko w części serwerowej.