Intel realizuje strategię, która ma na celu odzyskanie technologicznego przywództwa w branży procesorów, poinformował country manager w Polsce Krzysztof Jonak. Koncern jeszcze w tym roku podejmie decyzję o europejskiej lokalizacji swojej megafabryki, a w Polsce rekrutuje do aktualnie realizowanej nowej części centrum badań i rozwoju.
„Centrum badań i rozwoju w Gdańsku Intela rozwija się systematycznie. Zatrudniamy już ponad 3 tys. osób. W styczniu ogłosiliśmy budowę kolejnego 6. budynku IGK6, który będzie największym z dotychczasowych. Mamy otwarte rekrutacje na 250 pozycji dla specjalistów z szeroką wiedzą inżynieryjną” – powiedział Jonak podczas konferencji prasowej.
Jeśli chodzi o inicjatywy którym patronuje Intel, tegoroczna edycja Intel Extreme Masters, w obliczu wymuszonego pandemią lockdownu, zdominowana została przez rozgrywki wirtualne, ale dużo aspektów produkcyjnych wydarzenia miało miejsce w Katowicach.
„Może Spodek ponownie ugości graczy i kibiców w 2022, oczywiście jak warunki pozwolą” – wyraził nadzieję country manager Intela.
Z kolei program AI for Youth, który miał swój pilotaż w 2020 w kilku krajach w tym Polsce, ma swoją drugą edycję. Aktualnie zaangażowane jest już kilkanaście krajów, w tym również Polska. Program ma na celu edukację i przyzwyczajanie młodych ludzi do sztucznej inteligencji i możliwości jej wykorzystania.
Jednym z kluczowych wydarzeń dla całego koncernu było powołanie Pata Gelsingera na nowego CEO Intela.
„Był długo związany z Intelem, zanim w 2009 odszedł i zarządzał innymi firmami. Teraz wrócił po 12 latach. Ma niesamowity zmysł inżynieryjny. Wierzymy, że to pozytywny sygnał dla firmy i klientów, że będziemy tworzyć znakomite rzeczy pod wodzą nowego szefa” – ocenił Jonak.
Strategia Intela pod kryptonimem IDM 2.0 obejmuje dalszą rozbudowę globalnej sieci zakładów produkcyjnych. Intel stoi m.in. przed decyzją o nowej lokalizacji megafabryki w Europie.
„Plan strategiczny przewiduje ponadto rozszerzone wykorzystanie zdolności produkcyjnych firm trzecich. Jeżeli będzie uzasadnienie ekonomiczne jesteśmy na to otwarci. Celem jest budowanie światowej klasy firmy wytwórczej. Kolejną inicjatywą jest Intel Foundry Services, czyli oferowanie naszych mocy produkcyjnych dla firm trzecich. Już pozyskaliśmy dwóch nowych klientów na usługi mocy produkcyjnych. Amazon na procesy pakowania tranzystorów, Qualcomm – wykorzystanie procesu 20a. Chcemy dostarczać o czasie najlepsze produkty” – zaznaczył Jonak.
Koncern intensywnie rozbudowuje portoflio. Wśród nowości produktowych koncernu są nowe modele procesorów Intel Tiger Lake, Ice Lake, Rocket Lake, dalszy rozwój standardu Evo, czy zestaw komputerowy NUC Beast Canyon.
Ponadto Intel wprowadza nowe nazewnictwo procesorów w ramach Intel Accelerated, co ma odzwierciedlać aktualność malejących rozmiarów tranzystorów i ich elementów.
„Nowe rozwiązania maja ogromny wpływ na wydajność i warto zweryfikować jak do tego podchodzić. Tym bardziej, że nie ma ujednoliconego mierzenia elementu tranzystora. Chcemy aby to było przejrzyste. Większość naszych aktualnych produktów wykorzystuje superfin 10 nm. Nowe produkty – wykorzystujące edhanced superfin to kolejno: Intel 7, następnie w 2022 wprowadzimy proces Intel 4 (litograficzne extreme ultrafiolet z 15-20% wyższą wydajnością), kolejny krok to Intel 3, a w 2024 wejdzie Intel 20a. W efekcie nowe nazewnictwo odzwierciedli wydajność rozwiązań i efektywność energetyczną, a także rozmiar procesu” – wymienił country manager Intel Polska.
Wspomniane 20a wynika stad, że zbliżamy się do pojedynczego nanometra. Angstrem (miara super małych odległości) 1/10 nanometra będzie równoznaczna z nową erą. I kolejny proces zostanie oznaczony 18a. Koncern wprowadza technologie, które mają rewolucyjny potencjał w procesie wytwarzania i działania tranzystorów: architekturę RibbonFET i Powervia (nowy sposób dostarczania energii do procesora ze znacznie wyższą efektywnością energetyczną).
„Celem tych inicjatyw w najbliższych latach jest odzyskanie przewagę technologicznej w procesorach. Były wcześniej opóźnienia, ale teraz oczekujemy efektów myślenia inżynieryjnego. Poświeciliśmy się bardzo mocno procesom technologicznym. Pokazaliśmy mapę do 2024 jakie procesy i produkty będziemy wprowadzać i docelowo odzyskać technologiczne przywództwo. II półrocze będzie intensywne. Będzie się dużo dziać w nowych produktach, jak rozwiązania desktopowe, graficzne. Do końca roku chcemy ogłosić gdzie nowa fabryka w Europie. Dodatkowo trwa poszukiwanie nowej lokalizacji w USA. Mamy nadzieje, że przekażemy w tym czasie dużo ciekawych informacji” – podsumował Jonak.