Piotr Alicki, prezes zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) w komentarzu eksperckim dla ISBtech o tym czy Polska jest na dobrej drodze do stania się europejskim liderem cyfryzacji i jakie konieczne działania stoją przed polskimi przedsiębiorstwami.

Cyfryzacja, towarzysząca nam na każdym kroku i obecna w niemal wszystkich dziedzinach życia, jest w Polsce traktowana priorytetowo i zaliczana do wyzwań o charakterze strategicznym. Szczególnie ostatnio, bezprecedensowe okoliczności pandemii pokazały, że perspektywicznie to digitalizacja zadecyduje o innowacyjności i konkurencyjności naszych przedsiębiorstw i całej gospodarki.

O głębokim zrozumieniu istotności tego obszaru świadczą dynamiczne, międzysektorowe działania prowadzone na rzecz podniesienia poziomu elektronizacji procesów. Intensywnie rozwijają się biznesy, których koncepcja funkcjonowania wykorzystuje narzędzia technologiczne.

Dobrym na to dowodem jest choćby liczba wniosków składanych przez firmy i startupy do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o dofinansowanie projektów dotyczących AI, która w latach 2016-2019 wzrosła 4-krotnie lub wniosków związanych z uczeniem maszynowym (ML), notujących 9-krotny wzrost [1].

Stabilny rozwój gospodarki i technologiczny dobrostan w szczególny sposób zależą od sprawnie funkcjonującego e-państwa. Jak wynika z badania Kantar dla KIR i ZBP, Polacy chcą mieć możliwość korzystania z różnorodnych cyfrowych narzędzi, m.in. zdalnej weryfikacji tożsamości przy logowaniu do różnych serwisów (32%), potwierdzania swojej tożsamości w serwisach internetowych (42%) czy logowania w celu uzyskania dostępu do usług (22%) [2].

Do listopada b.r. Profil Zaufany utworzyło 13 mln osób [3], co oznacza, że posiada go już ponad 40% dorosłych Polaków [4]. Jednak nadal konieczny jest rozwój administracji publicznej w kontekście usług online, wspieranych przez odpowiednio zabezpieczone, dostępne oraz powszechne w użyciu narzędzia cyfrowe, takie jak kwalifikowany podpis elektroniczny oraz zaufane metody zdalnego potwierdzania tożsamości, jak np. mojeID.

Trudno mówić o gospodarce cyfrowej bez zdalnej identyfikacji, podpisu elektronicznego oraz wszelkiego rodzaju narzędzi służących obiegowi e-dokumentów, czy sektorowej wymianie informacji. Aby Polska mogła podążać w kierunku upowszechniania w społeczeństwie zaawansowanych technologii, tożsamość Polaków w świecie wirtualnym musi być bezwzględnie chroniona – jest to od lat strategiczny temat dyskursu wewnątrz sektora finansowego, jak również jeden z głównych celów działania KIR.

Procesy i technologia nie będą jednak działać bez ludzi, którzy budują nasz wirtualny ekosystem zmyślą o cyfrowej przyszłości. To jedno z wyzwań, ale i ważna szansa dla polskiego rynku. Już dziś, pod względem liczby ekspertów pracujących nad rozwojem lub wdrożeniem sztucznej inteligencji, jako kraj zajmujemy 1. miejsce wśród krajów CEE i 7. miejsce w całej Unii Europejskiej [5].

Popularnością cieszą się innowacyjne rozwiązania dla startupów, np. piaskownica technologiczna Sandbox Blockchain, uruchomiona przez KIR wraz z partnerami, a będąca profesjonalnym i bezpiecznym środowiskiem testowym dla podmiotów pracujących z technologią blockchain. Aby konsekwentnie budować pozycję lidera digitalizacji w naszym regionie Europy, musimy szczególnie stawiać na edukację i budowanie kompetencji cyfrowych wewnątrz organizacji.

Twarde dane obnażają konieczność stałej pracy nad jakością procesów wewnętrznych, takich jak zdalne zarządzanie zespołami czy obieg dokumentów. Polskie spółki wciąż mają tu wiele do zrobienia. Nawet krajowi liderzy identyfikują własne luki w dziedzinach takich, jak strategia rozwoju IT/ICT, rozwój umiejętności cyfrowych, budżetowanie czy prognozowanie [6]. Jako KIR chcemy tym silniej wspierać polskie firmy i startupy w partnerstwie biznesowym na rzecz wspólnego rozwoju, by w konsekwencji doprowadzić
polską gospodarkę do czołowej pozycji na polu digitalizacji w Europie. Bo cyfrowe jutro tworzymy razem.

1 https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/polska-cyfryzacja
2 https://biznes.newseria.pl/news/polacy-przyzwyczaili-sie,p1467637780
3 W listopadzie został założony 13-milionowy profil zaufany – tech (wnp.pl)
4 https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/11-milionow-polakow-z-profilem-zaufanym
5 https://www.paih.gov.pl/20210419/ekosystem_ai_w_polsce
6 https://www.pwc.pl/pl/publikacje/raport-pwc-cfo-compass-survey-2021.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj