Jacek Wojciechowicz, prezes Inno-Gene, w komentarzu dla ISBtech o planach rozwojowych biotechnologicznej spółki.
W ramach Grupy Inno-Gene S.A. koncentrujemy się na realizacji rozwojowych projektów w trzech kluczowych obszarach, takich jak: diagnostyka w kierunku chorób nowotworowych, odkleszczowych oraz – co ma szansę stanowić naszą istotną przewagą konkurencyjną – budowa pierwszego na terenie Unii Europejskiej laboratorium całogenowego. Potencjału wzrostu upatrujemy w komercjalizacji produktów własnych oraz międzynarodowej ekspansji.
Niezwykle perspektywicznym dla nas projektem jest budowa laboratorium całogenowego. Jego realizacja umożliwi nam szybkie przeprowadzanie badań genetycznych w kraju, bez potrzeby korzystania z zagranicznych zasobów i wysyłania próbek pacjentów za granicę. W praktyce mówimy o niskim koszcie (w porównaniu z aktualnymi cenami na rynku krajowym) wykonywania badań, przy zachowaniu tej samej jakości oraz znacznym skróceniu czasu oczekiwania na wyniki. Bardzo istotną kwestią jest zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa danych wrażliwych. Ogromny popyt na badania całogenowe, przy ograniczonej podaży ośrodków dysponujących sprawdzoną technologią, to potencjał rozwoju naszej działalności również poza Polską.
W przypadku chorób odkleszczowych, jako pierwsi na świecie, opracowaliśmy panel na cztery patogeny, który w późniejszym czasie został rozszerzony do siedmiu. Aktualnie jesteśmy w toku prac nad wprowadzeniem na rynek certyfikowanych zestawów do diagnostyki IVD, opartych o technologię real-time PCR.
W zakresie chorób nowotworowych, konsekwentnie rozwijamy ofertę i kompetencje Centrum Badań DNA, działającego w ramach Grupy Inno-Gene S.A. Aktualnie w ofercie mamy ponad 200 badań, w tym Panel „170 Plus” – pełną ocenę predyspozycji do rozwoju nowotworów. Globalny rynek diagnostyki w tym obszarze będzie według szacunków wart w 2028 roku aż 280 mld USD.
Perspektyw rozwoju biznesu w bieżącym roku upatrujemy również w uznaniu przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) metody RT-LAMP, jako zalecanej w diagnostyce SARS-CoV-2. Warto podkreślić, że jako Grupa Inno-Gene, jesteśmy jednym z liderów rynku wykorzystujących tę technologię. Tylko od początku tego roku wykonaliśmy już ponad 60 tys. testów, a w ubiegłym roku było to ponad 200 tys. Dopuszczenie AOTMiT pozwoli nam, na większą skalę niż dotychczas, oferować pacjentom własny produkt, bez konieczności zakupu odczynników do RT-PCR od zagranicznych dystrybutorów.
W zakresie innych działań, mających bezpośredni wpływ na efekty biznesowe w bieżącym roku, należy również wspomnieć o reorganizacji wewnętrznej w Grupie Inno-Gene S.A. Dążenie do wzmocnienia, zarówno w obszarze rynku kapitałowego, jak i segmentu nowych technologii medycznych, odzwierciedlają niedawne zmiany w składzie Rady Nadzorczej i Zarządu Spółki.
Olaf i Luke to muppety.
Ta spółka może być czarnym koniem najbliższych lat. Niska kapitalizacja, spore zyski i ogromne perspektywy rozwoju. Cała Polska trzyma kciuki za Laboratorium Badań Całogenomowych.