Andrzej Ostrowski – prokurent IGS S.A., zawodowy instruktor strzelectwa, ekspert w zakresie obrotu specjalnego i bezpieczeństwa kraju w rozmowie z ISBtech o planach spółki w segmencie strzelecko – obronnym.

Pod koniec maja 2022 roku został Pan powołany na stanowisko prokurenta spółki IGS S.A. Jakie cele stawia spółka przed Panem?

Moją rolą w spółce IGS, prócz obowiązków wynikających z bycia prokurentem, jest wsparcie procesu sprzedaży systemu „Wisła” oraz doradztwo w zakresie relacji z sektorem zbrojeniowym oraz służb mundurowych.

Zamierzam wykorzystać swoje ponad 40 letnie doświadczenie w strzelectwie. Posiadam uprawnienia państwowe instruktora strzelectwa po kursie byłych Żołnierzy Wojskowej Jednostki Specjalnej JW 2305 GROM.

Dodatkowo od ponad 30 lat związanym jestem z obrotem specjalnym i doradztwem w zakresie bezpieczeństwa kraju. Piastowałem stanowisko doradcy ds. kontaktów z rządem i parlamentem dla Prezesa Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju zrzeszającej producentów polskiego sektora zbrojeniowego.

Czym jest wspomniany system Wisła i do kogo jest skierowany?

Trenażer „Wisła”, stworzony przez spółkę MiliSystem, to zaawansowane rozwiązanie umożliwiające bezpieczny trening strzelecki przy wykorzystaniu własnej broni palnej lub specjalnej repliki. Dzięki zastosowaniu techniki komputerowej oraz systemów laserowych pozwala na realistyczne odwzorowanie warunków i sytuacji w scenach strzeleckich.

Opracowany system dostosowany został do wymagań najbardziej wymagających klientów reprezentujących siły zbrojne, służby mundurowe i specjalne oraz prywatny sektor ochrony i usług wojskowych (PMC/PSC). Oczywiście samo rozwiązanie idealnie nadaje się również do szkolenia w zakresie umiejętności strzeleckich cywili.

Czy ktoś już korzysta z tego systemu?

Oczywiście. System został wdrożony m.in. w Wojskowej Akademii Technicznej, Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych, Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych „GROM” oraz wielu innych obiektach prywatnych. Oczywiście nie są to wszystkie podmioty, które korzystają z tego systemu, ale z racji trwających negocjacji nie mogę ujawnić szczegółów.

Wspominał Pan, że z rozwiązania skorzystać może sektor cywilny? Zatem jakie plany w tym zakresie ma Spółka?

Zgadza się. Obecna sytuacja geopolityczna, a w szczególności wydarzenia w Ukrainie, zwróciły uwagę na dwie podstawowe kwestie. Pierwszą jest ogólne bezpieczeństwo naszego kraju i jego potencjał militarny, natomiast drugą, gotowość obywateli do walki i umiejętności posługiwania się bronią. Polska nie jest Izraelem, Szwajcarią czy też Koreą, gdzie obowiązkiem jest odbycie zasadniczej służby wojskowej.

Ostatnie lata pokazują, że liczba zarejestrowanej broni rośnie. Na koniec 2021 roku w naszym kraju zarejestrowanych było ponad 658 tys. sztuk broni. Natomiast liczbę posiadaczy broni szacować można na mniej niż 200 tys., co sprawia, że nie należymy do najbardziej uzbrojonych krajów na świecie. Celem spółki jest rozszerzenie grupy odbiorców, dlatego planuje nawiązać współpracę zarówno z właścicielami strzelnic ale też z segmentem prywatnego szkolnictwa czy też organizacjami strzeleckimi. Rozszerzenie grupy klientów ma na zwiększyć rentowność przedsięwzięcia.

Jakie plany rozwoju ma IGS?

Dalszy rozwój i komercjalizacji trenażera „Wisła” to nie jedyny obszar rozwoju. Mamy plan również związany z aktywnością w innych obszarach sektora militarnego. Obecnie prowadzimy w tym zakresie zaawansowane negocjacje i przekażemy szczegółowy plany w strategii, którą zamierzamy opublikować na przełomie czerwca i lipca. Jesteśmy na etapie kompletowania zespołu, który składać się będzie z osobami związanymi z obronnością i instruktorów strzelectwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj