Banki stają się coraz bardziej firmami technologicznymi – to proces, który znacząco przyspieszyła pandemia. Jednak prace związane z digitalizacją nie mają daty granicznej, komentuje dla ISBtech prezes Banku Pekao Leszek Skiba.

Banki stają się coraz bardziej firmami technologicznymi – my mamy 1 300 osób, które zajmują się na co dzień cyfryzacją. W części to osoby zatrudnione w banku na etacie, a w części – kontraktorzy zewnętrzni. Wykonujemy bardzo dużo pracy, aby usprawnić nasze systemy wewnętrzne, te, które pozwalają naszym doradcom klienta sprzedawać w najbardziej efektywny, uproszczony sposób. Prowadzimy też, oczywiście, prace nad aplikacjami, nowymi rozwiązaniami i dodatkowymi usługami” – powiedział Skiba ISBnews/ ISBtech w kuluarach konferencji „Our Future Forum”. Agencja ISBnews była patronem medialnym tego wydarzenia.

Główne zadanie to przechodzenie do kanałów zdalnych, a pandemia ten proces przyspieszyła. Chodzi o to, żeby np. kredyt w coraz większej skali był oferowany przez aplikację, przez call centre, ponieważ klienci chcą bankować w najlepszej dla nich porze i nie zawsze chcą przychodzić do oddziału. I to jest właśnie powód, żeby rozwijać te systemy i ogromny wysiłek. To jest wysiłek rozłożony na lata” – dodał.

Pekao pracuje nad rozwojem technologicznym na wiele sposobów.

Z jednej strony budujemy wewnętrznie systemy, które są nam potrzebne, z drugi strony – jeżeli kupujemy jakieś rozwiązanie, to później musimy je wdrożyć. Trzecia rzecz, to współpraca z nowymi podmiotami” – wymienił prezes.

Skiba podtrzymał także oczekiwania, według których zamknięcie transakcji nabycia 38,33% akcji Krajowego Integratora Płatności – operatora systemu Tpay – nastąpi na przełomie I/ II kwartału. Jest ona uzależniona od braku sprzeciwu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) co do nabycia przez Pekao akcji KIPu.

Tpay jest dla nas ważny jako partner, w którym mamy udział kapitałowy, ale taki partner, dzięki któremu oferujemy nowe usługi w postaci e-commerce. Są one niezmiernie nam potrzebne, żeby zaoferować obsługę płatności przez internet firmom e-commerce’owym” – wyjaśnił prezes.

Transakcja zostanie sfinalizowana po akceptacji przez KNF. Założeniem właścicieli było pozyskanie partnera mniejszościowego w akcjonariacie z racji takiej, że chcą dalej sami dynamicznie rozwijać swój biznes i potrzebują tej synergii w postaci relacji z dużym bankiem, żeby biznes zyskiwał nowych klientów. Przewidywany termin finalizacji, tj. przełom I/ II kwartału br., pozostaje aktualny. Liczymy, że to wydarzy się w najbliższych tygodniach” – podsumował.

Jak informował wcześniej bank, dzięki tej transakcji zaoferuje swoim klientom firmowym w pełni kompleksową ofertę akceptacji płatności, uzupełnioną o produkty dla dynamicznie rosnącego rynku e-commerce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj