Hines digitalizuje swoje biurowce

Marta Wiewiórowska-Kudła, Leasing Manager, Hines Polska, w komentarzu eksperckim dla ISBtech o technologiach w nieruchomościach biurowych.

W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie oraz wysokiej jakości usługi nie są już tylko domeną prywatnych firm. Polacy coraz częściej oczekują odpowiednich standardów pracy i obsługi w jednostkach administracji publicznej. Nic więc dziwnego, że takie jednostki poszukują rozwiązań, które zapewnią większą efektywność oraz bezpieczeństwo działania i sprawią, że urząd stanie się bardziej przyjazny, zarówno dla pracowników, jak i klientów.

Odpowiednia siedziba dla nowoczesnego urzędu

Podstawą jest lokalizacja, rozumiana zarówno w kontekście dogodnego położenia na mapie miasta, jak i budynku zapewniającego dostęp do odpowiedniej infrastruktury i wyposażenia. Moim zdaniem świetną opcją dla nowoczesnych urzędów są istniejące biurowce, umiejscowione w dobrze skomunikowanych punktach rozwijających się dzielnic i oferujące najemcom innowacyjne rozwiązania.

Dlaczego warto wybrać gotowy biurowiec?

Jeśli w działającym budynku zwolni się powierzchnia biurowa, jest ona gotowa do wynajęcia praktycznie od zaraz, co znacznie przyśpiesza proces relokacji. Dodatkowo do dyspozycji  nowych najemców jest wyposażenie, takie jak klimakonwektory (tzw. fan-coile), instalacje elektryczne, komputerowe i niskoprądowe, a także floor boxy.

Dzięki temu można znacząco zaoszczędzić na przeprowadzce. Ponadto istniejące biurowce mają już ustabilizowane i zoptymalizowane parametry poszczególnych instalacji – ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i zużycia prądu, co ma bezpośredni wpływ na wysokość kosztów utrzymania biura. W nowych budynkach optymalizacja tych parametrów trwa co najmniej rok, co oznacza, że dopiero po tym czasie wiadomo, jaki jest realny poziom stawek za dostarczane media.

Wśród innych udogodnień można wymienić prawidłową, regulowaną cyrkulację powietrza, przestronne, bezpieczne przestrzenie wspólne, a także odpowiednią infrastrukturę dla osób zmotoryzowanych, rowerzystów i niepełnosprawnych. Nie do przecenienia jest także profesjonalne wsparcie ze strony zarządcy obiektu, które w czasie pandemii zyskało na znaczeniu. W Hines zawsze przykładaliśmy bardzo dużą wagę do partnerskich relacji z firmami i organizacjami wynajmującymi powierzchnie w naszych obiektach.

Zapewniamy im profesjonalną pomoc i doradztwo na każdym etapie współpracy, a dodatkowo w biurowcach, które są objęte programem Hines GREEN OFFICE (HinesGO), pomagamy wdrażać najemcom ekologiczne rozwiązania. To jednak nie wszystkie elementy, które mogą wypłynąć pozytywnie na codzienne funkcjonowanie urzędu. Przy wyborze lokalizacji warto zwrócić uwagę na rozwiązania technologiczne, zwłaszcza te, które gwarantują bezpieczeństwo oraz ciągłość pracy.

Gwarancja stałego łącza

Jedną z kluczowych kwestii w obszarze technologii jest infrastruktura teleinformatyczna. Przykładowo, jeden z biurowców z portfolio Hines – Wola Center został zaprojektowany na potrzeby głównej siedziby dużego banku, dlatego posiada zaawansowane rozwiązania ICT.

Odpowiednie instalacje zapewniają podwyższone zabezpieczenie oraz ciągłość pracy systemów IT. Dodatkowo, dzięki urządzeniom wzmacniającym sygnały GSM i LTE, użytkownicy budynku mają zasięg nawet w miejscach takich jak windy czy garaż.

W Wola Center znajduje się też generator prądotwórczy (z możliwością uzupełniania zbiornika), który można podłączyć do instalacji najemcy – gwarantuje to rezerwowe źródło zasilania w przypadku zaniku napięcia z sieci miejskiej.

Bezpiecznie nawet po godzinach

Mówiąc o bezpieczeństwie, nie sposób pominąć nowoczesnego systemu monitoringu. W Wola Center wykorzystujemy już kamery z wydajnym algorytmem kompresji obrazu, który umożliwia płynne przesyłanie go na inne nośniki, przy zachowaniu maksymalnej rozdzielczości i bez uszczerbku na jakości.

Ponadto używamy rejestratora wykorzystującego technologię IP, dzięki której możliwe jest np. bezpośrednie wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K na wielu urządzeniach jednocześnie. W efekcie ochrona może obserwować na smartfonie, co dzieje się w różnych pomieszczeniach.

Ważną rolę odgrywa również system oświetlenia ewakuacyjnego i awaryjnego. W całym kompleksie Wola Center wprowadzamy właśnie Vertex firmy ES-System z oprogramowaniem, które pozwala na proste połączenie z dowolnym komputerem, tabletem czy smartfonem. Sterowanie systemem jest bardzo intuicyjne i może być prowadzone za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej, co dodatkowo ułatwia ochronie nadzór nad obiektem.

Technologie, które ułatwią życie

Wśród innych rozwiązań technologicznych, które mogą okazać się bardzo pomocne, zarówno dla pracowników, jak i gości budynku, warto wymienić także system informacji wizualnej. W Wola Center zainwestowaliśmy w duży ekran LED w lobby głównym, jako alternatywę do klasycznych tablic z nazwami najemców, oraz monitory w każdym z trzonów windowych.

Będziemy na nich wyświetlać specjalnie przygotowane animacje, m.in. dotyczące zasad bezpieczeństwa w biurowcu, oraz prezentować podejmowane przez nas inicjatywy, np. na rzecz ochrony środowiska. Kolejnym udogodnieniem, które wkrótce zamierzamy wprowadzić, są ładowarki do samochodów elektrycznych lub hybrydowych na podziemnym parkingu.

Przy okazji dodam, że dzięki wykorzystaniu ciepłego powietrza, odzyskanego z powierzchni biurowych, oraz automatycznie zamykanym bramom w garażu możliwe jest utrzymanie komfortu cieplnego na zdecydowanie wyższym, niż wymagany, poziomie. W razie pożaru bardzo szybko zadziała system powiadomienia i uruchomione zostaną tryskacze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj