Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, w komentarzu dla ISBtech o ostatnich wydarzeniach wokół skrzynek mejlowych polityków i ich konsekwencjach.

Ostatnie ataki na konta poczty mailowej polityków powinny być sygnałem alarmowym dla nas wszystkich, że urządzenia codziennego użytku, typu smartfon, tablet czy laptop mogą stać się łatwą furtką do wycieku naszych danych. A często nie zdajemy sobie z tego nawet sprawy.

Dlatego przede wszystkim ważna jest świadomość zagrożeń, jakie wynikają z nieodpowiednich zabezpieczeń naszego sprzętu. Niestety, nawet niewinnie wyglądająca drukarka może stać się obiektem cyberataku, przez którą hakerzy mogą dostać się do informacji prywatnych lub firmowych.

Stąd budowanie świadomości na temat zagrożeń jest podstawowym krokiem do tego, by ich unikać. Musi być ona budowana zarówno wśród konsumentów, jak również – a może przede wszystkim – wśród polityków pełniących w kraju ważne funkcje oraz urzędników podejmujących ważne decyzje dla naszego państwa.

Ostatnia sytuacja pokazuje, że wielu z nich zapomniało o tym, czym jest higiena cybernetyczna. Dziś ataki na administrację publiczną są jednym z głównych celów hakerów. Warto rozważyć np. szkolenia dla posłów czy członków rządu z cyberbezpieczeństwa. Wiedza i odpowiednie cybernetyczne zabezpieczenia to podstawa we współczesnych czasach.

Tu też ogromną rolę odgrywa sprzęt, który wykorzystywany jest w administracji publicznej.
Kryteria dotyczące cyfrowego bezpieczeństwa powinny być kluczowe w wyborze urządzeń takich jak komputery czy drukarki wykorzystywanych przez polskich urzędników zarówno na poziomie urzędów centralnych, jak i samorządowych. Zamawiany sprzęt powinien pochodzić od sprawdzonych dostawców cieszących się najwyższą renomą w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Kolejna rzecz to zapewnienie cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym. Ma to dziś szczególne znaczenie w kontekście budowy sieci piątej generacji. Ważne, by budowali ją wyłącznie dostawcy, do których Polska ma zaufanie. Nie możemy sobie pozwolić ani na monopolizację w budowie sieci 5G, ani na żadne naciski, by dopuścić na nasz rynek jednego czy drugiego dostawcę, co do którego istnieją pewne obiekcje. Ważne jest również w tym kontekście, by jak najszybciej została uchwalona ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj