Asseco: Portfel przebił 10 mld zł, chmura nabiera dynamiki

Segment chmurowy nabiera dynamiki w Asseco Poland i wkrótce niektóre projekty będą naprawdę widoczne, poinformował wiceprezes Artur Wiza. Tymczasem aktualny portfel zamówień na oprogramowaniu i usługach własnych grupy przekroczył 10 mld zł. W efekcie Asseco patrzy z optymizmem na II połowę roku, dodała wiceprezes grupy Karolina Rzońca-Bajorek (na zdjęciu).

Chmura nabiera dynamiki ze względu m.in. na inwestycje globalnych firm w infrastrukturę w Polsce. Nasza „Chmura dla zdrowia” zaskoczyła pozytywnie liczbą klientów. Szybkość przejścia do tego rozwiązania jest bardzo dobrym sygnałem. Mamy kilkuset klientów z abonamentem tej oferty” – powiedział Wiza na spotkaniu z dziennikarzami.

Oferta chmury dla zdrowia polega na nabyciu abonamentu i miejsca w chmurze, na co Asseco nakłada swoje oprogramowanie. Rozwiązanie daje istotne korzyści m.in. w elektronicznej wymianie dokumentów.

Cały czas pracujemy nad rozwojem oferty chmurowej. Wierzymy, że jej adopcja będzie przyspieszać, a dla nas to duża szansa ponieważ mamy własny soft, który nakładamy na chmurę. Skala biznesu chmurowego nie jest jeszcze tak duża w bardziej tradycyjnych wdrożeniach, ale jest już kilka inicjatyw które w przyszłości będą widoczne” – wskazał Wiza.

Artur Wiza, Asseco

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Asseco debiutuje w TV z reklamą

Asseco wdroży system centralny dla BPS

Asseco z wdrożeniem zdalnego systemu dla ZWIK Grodzisk

Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes ds. finansowych Asseco Poland, dodała że segment chmurowy notuje obecnie 28% dynamiki r/r.

Wśród niedawnych umów Asseco Poland jest wdrożenie dla BPS z pakietem chmurowym, czy migracja banku do chmury Operatora Krajowego. „Sami również rozwijamy obszary chmurowe wewnątrz naszej grupy” – zaznaczył Wiza.

Obok chmury Asseco przykłada również dużą wagę do cyberbezpieczeństwa, gdzie władze grupy widzą narastającą potrzebę inwestycji chociażby w urzędach, czy bankach.

Marek Panek, wiceprezes Asseco Poland, podsumowując wyniki podkreślił, że I półrocze grupa zalicza do bardzo udanych w każdym aspekcie, w tym nowych rynków, pomysłów, czy klientów.

Marek Panek, Asseco

Mocne dwucyfrowe wzrosty na wszystkich poziomach wyników to odzwierciedlenie rosnącego zapotrzebowania na usługi IT. Procesy cyfryzacji są widoczne w biznesie, a nam to pomaga i napędza. Jak wiadomo, koncentrujemy się na oprogramowaniu – narzędziach dla firm do obsługi klientów w każdym aspekcie i kanale. Dobre perspektywy pokazuje dwucyfrowy wzrost backlogu. Trzeba oczywiście popracować, aby go zrealizować, ale tchnie to optymizmem. Wdrażamy model hybrydowy na liniach pracownik – pracodawca – klient” – wymienił Panek.

Po I półroczu grupa zanotowała po raz pierwszy EBITDA ponad 1 mld zł  z ok. 250 mln zł zysku netto. Wśród dynamicznych segmentów wyróżnia się polski Asseco Data Systems z podpisem cyfrowym, usługami zaufania, edukacją i smart city. Grupa oczekuje rekordowego roku ADS. Izraelska Formuła Systems urosła 20% r/r przy ujemnym efekcie kursowym. Asseco South Eastern Europe rośnie na fali zainteresowania rozwiązaniami w segmentach payment i bankowość. Asseco Enterprise Solutions z rozwiązaniami ERP dotrzymuje kroku, a zarząd wyróżnia szczególnie rynek niemiecki. W segmencie bankowym Asseco Poland miało stabilną sprzedaż, ale zaznacza że pojawiły się nowe, (m.in. wspomniane wyżej) projekty.

W aspekcie finansowym, wiceprezes Asseco Poland dodała, że 9,5-10% operacyjnej rentowności jest „do dowiezienia”. Oceniła ponadto poziom cashowości jako „dość bezpieczny”. Według jej słów ma się utrzymywać w widełkach 80-120%.

Na poziomie grupy tu jest bez zmartwień. Środków finansowych jest dużo, czyli 2,5 mld, co przekłada się na stabilną sytuację płynnościową. Wręcz poprawia się ściągalność należności. Skala grupy pozwala żeby inwestować i udźwignąć duże projekty” – wskazała Rzońca-Bajorek.

Mamy za sobą bardzo dobre półrocze. Dwucyfrowe wzrosty wyników we wszystkich
segmentach i sektorach działalności, przy jednoczesnym utrzymaniu rentowności, to powód
do dużej satysfakcji. Geograficzna, sektorowa i produktowa dywersyfikacja biznesu przynosi wymierne efekty. Rozwijamy się organicznie, jak również poprzez przejęcia. W trakcie 6 pierwszych miesięcy 2021 r. do Grupy dołączyło 11 nowych spółek, umacniając naszą pozycję na rynkach zagranicznych. Dzięki temu, że cyfryzacja procesów biznesowych stała się odpowiedzią na wiele wyzwań, przed którymi stoją obecnie firmy i instytucje, obserwujemy zwiększony popyt na nasze rozwiązania i usługi, co potwierdza dwucyfrowy wzrost portfela zamówień Asseco na 2021 r. w każdym z segmentów operacyjnych. Pozwala nam to z optymizmem patrzeć na drugą połowę roku – podsumowała wiceprezes Asseco Poland.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj