Branża ubezpieczeniowa była dotąd uznawana za bardziej konserwatywną w zakresie wdrożeń technologii, w stosunku do sektora bankowego. Pandemia przełamuje ten stereotyp, ocenia dyrektor SER Group w Polsce Marcin Somla.

Zdecydowanie moglibyśmy wskazać bardziej konserwatywne sektory niż sektor ubezpieczeniowy, chociaż prawdą jest, że podstawy i korzenie biznesu ubezpieczeniowego wyznaczają pewien konserwatywny, jeśli chcemy użyć tego słowa, model biznesu. Koniec końców za wszystkim kryje się matematyka aktuarialna i spory zestaw zabezpieczeń regulacyjnych.

Marcin Somla, SER Group
Marcin Somla, SER Group

Jednak pomimo tej pierwszej intuicji, modernizacja technologiczna rynku ubezpieczeń w Polsce systematycznie postępuje. Posłużę się przykładem, który dobrze obrazuje trend: dekadę temu wdrożenie systemu centralnego ubezpieczeniowego, dla pełnego portfela produktów ubezpieczeniowych życiowych i majątkowych było możliwe w czasie nie krótszym niż liczonym w latach; dzisiaj znamy przypadki postawienia technologicznej bazy dla firmy ubezpieczeniowej od zera do pełnej operacyjności w czasie liczonym w miesiącach. Jest to świetny wynik, nawet w porównaniu z sektorem bankowym.

Nie mogę się wypowiadać w imieniu całego rynku ubezpieczeniowego, bo nie mam wystarczającej wiedzy, a swoje spostrzeżenia buduję poprzez obserwację i rozmowy z naszymi klientami z tego sektora. Według mnie katalizatorem innowacji technologicznych w sektorze ubezpieczeń nie jest aktualna sytuacja pandemiczna. Niewątpliwe ma ona wpływ na realizowane przedsięwzięcia, korekty planów, może lokalnie dynamizując realizację wcześniejszych zamierzeń.

Sądzę, że faktycznym katalizatorem postępującej ewolucji technologicznej ubezpieczeń jest drzemiący tam duży potencjał optymalizacji efektywności operacyjnej, do którego uwolnienia skłania dążność do obniżania kosztów akwizycji i wywalczenia korzystnej, ale wciąż dochodowej, pozycji konkurencyjnej na tym rynku.

Jestem przekonany, że technologia jakiej jesteśmy producentem, platforma ECM DOXIS4, jest tutaj jedną z opcji pierwszego wyboru jako, że jest wstanie wesprzeć osiągnięcie tych celów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj