Edgar Koleśnik, partner Abris Capital Partners (zdj.) i Tomasz Hajduk, menadżer w zespole inwestycyjnym Abris Capital Partners w komentarzu dla ISBtech o trendach technologicznych pod które warto inwestować.
Pandemia COVID-19 pozytywnie wpłynęła na rozwój firm technologicznych, a co za tym idzie na rynek fuzji i przejęć (M&A) w tym sektorze. Według raportu Mergermarket, globalna wartość transakcji technologicznych wzrosła w 2020 roku o prawie 50% w porównaniu do roku poprzedniego, osiągając prawie 600 miliardów dolarów. Tym samym, stał się on największym sektorem z udziałem na poziomie prawie 20% w wartości wszystkich transakcji.
Pandemia wzmocniła i przyśpieszyła strukturalne trendy, które obserwowaliśmy od kilku lat, a których przyśpieszenie miało istotny wpływ na zainteresowanie inwestorów przejęciami i inwestycjami. W tym kontekście na bazie licznych procesów w ostatnim czasie, z perspektywy funduszu private equity Abris Capital Partners, widzimy trzy przewodnie tematy inwestycyjne, które uważamy za szczególnie interesujące w ramach sektora technologicznego w naszym regionie.
Kariera ehandlu
Pierwszym z nich jest rozwój rynku e-commerce spowodowany przyśpieszoną przez COVID-19 zmianą przyzwyczajeń zakupowych klientów. Szczególnie interesujące są platformy sprzedażowe (marketplace), gdzie widzimy coraz więcej aktywności na rynku B2B, który wciąż jest mniej zdigitalizowany niż rynek B2C.
Dodatkowo, istotnym segmentem są szeroko rozumiane rozwiązania wspierające e-commerce, czy to ułatwiające stworzenie własnego sklepu (np. Shoper), optymalizujące logistykę i fulfillment (np. Apaczka, w którą zainwestował Abris), wspierające płatności (np. PayPo), czy całościowo integrujące rozwiązania wykorzystywane przez branżę e-commerce (np. Baselinker).
Cyfryzacja biznesów
Drugi temat inwestycyjny związany jest z transformacją cyfrową biznesów. Jednym z kluczowych problemów, z którymi przychodzi się mierzyć przedsiębiorcom transformującym swoje biznesy, jest kwestia cyberbezpieczeństwa. Dlatego też z zainteresowaniem patrzymy na spółki oferujące rozwiązania w tym obszarze. Widzimy też duży potencjał w branży dostawców oprogramowania modernizującego zasiedziałe rozwiązania i platformy, a także automatyzującego i digitalizującego procesy oraz zasoby przedsiębiorstw.
Dobrym przykładem jest inwestycja w Sage Polska, dostawcę oprogramowania ERP i księgowego. Bardzo ciekawym obszarem są też spółki, które zamiast wspierać modernizację i transformację modeli biznesowych, rzucają im wyzwanie. Mamy tutaj na myśli spółki działające w segmentach MedTech, FinTech, czy EduTech. Przykłady biznesów z naszego regionu, które można zaliczyć do tego segmentu to DocPlanner, Brainly czy Mondly.
Infrastruktura
Trzeci temat inwestycyjny związany jest z infrastrukturą i usługami wspierającymi powyższe trendy. Widzimy sporo aktywności w obszarze centrów danych, sieci światłowodowych oraz infrastruktury mobilnej niezbędnych do wspierania transformacji zachowań konsumenckich oraz modeli biznesowych. W ten trend wpisuje się przejęcie ATM przez Global Compute Infrastructure, konsolidacja polskiego rynku wież nadawczych przez Cellnex, czy trwająca transakcja pozyskania inwestora dla sieci światłowodowej Orange.
Kolejnym obszarem wartym uwagi są dostawcy usług zarządzanych w IT (managed services), którzy rozwijają się w oparciu o rosnący poziom skomplikowania infrastruktury wspierającej transformację cyfrową, wykorzystującej wiele środowisk oraz wielu dostawców rozwiązań. Outsourcing tego rodzaju usług pozwoli przedsiębiorstwom na zwiększenie efektywności operacyjnej, redukcje kosztów, ale także na dostęp do nowych technologii i umiejętności.
Długoterminowa perspektywa
Przy długoterminowym inwestowaniu bierzemy pod uwagę trzy elementy. Pierwszym są perspektywy rynku. Drugi aspekt to pozycja firmy i jej przewaga konkurencyjna. W przypadku rynku oraz oceny firmy technologicznej warunkiem koniecznym jest ocena ryzyka globalizacji (w jakim stopniu dany podmiot posiada unikalną pozycję na rynku, co pozwoli skutecznie konkurować z globalnymi liderami) oraz ryzyka technologicznego (w jakim stopniu mogą pojawić się nowe rozwiązania, które istotnie odmienią dynamikę rynku).
Wreszcie równie istotna jest kadra zarządzająca, która w przypadku licznych spółek średniej wielkości obejmuje założycieli. Musi mieć jasno sprecyzowaną wizję przyszłości i realny do zrealizowania plan na kilka lat, uwzględniający realia rynkowe oraz strategiczną pozycję firmy – to pozwala lepiej wykorzystywać niespodziewane szanse biznesowe.
Dodatkowo, aby wyselekcjonować atrakcyjne okazje do inwestycji, szczególnie w obszarze nowych technologii, bierzemy pod uwagę szereg kryteriów, które opracowaliśmy na bazie naszych doświadczeń w funduszu Abris Capital Partners. Dotyczą one nie tylko spółek ściśle technologicznych, lecz także bardziej tradycyjnych biznesów, które tematy cyfryzacji traktują nie tylko jako strategię defensywną, ale głównie jako źródło zwiększenia swoich przewag konkurencyjnych.
Najbardziej atrakcyjne spółki odznaczają się wysokim udziałem powtarzalnych przychodów, głównie w modelu subskrypcyjnym, który wspomaga przewidywalność biznesu i zwiększa wartość relacji z klientami. Ponadto, ich produkty i usługi są oparte o infrastrukturę chmurową lub przynajmniej mogą być na niej zaimplementowane zgodnie z potrzebami klienta. Dodatkowo, łatwo integrują się one z innymi rozwiązaniami i produktami poprzez API, dzięki czemu mogą być częścią składową większego ekosystemu lub same taki ekosystem tworzą. Wreszcie spółki te efektywnie i odpowiedzialnie operują danymi klientów i wewnętrznymi informacjami, w celu zwiększania wartości biznesu.
Wzrost zainteresowania sektorem technologicznym wśród funduszy private equity doprowadził do inflacji wycen, które są bliskie historycznych maksimów. Dlatego też niezwykle istotna jest dyscyplina w ocenie potencjalnych inwestycji z punktu widzenia realności osiągnięcia zamierzonych zwrotów przy akceptowalnym profilu ryzyka.
Widzimy korzyść w stosowaniu przyjętych kryteriów oceny, a także wynikające ze specjalizacji i doświadczenia w danym segmencie. Biorąc pod uwagę rosnącą innowacyjność polskich przedsiębiorców, wspieraną przez aktywność sektora Venture Capital, oceniamy perspektywę inwestycji w segmencie technologicznym jako obiecującą. Abris Capital Partners wspiera założycieli i zarządy firm nie tylko poprzez finansowanie wzrostu organicznego i konsolidację rynku, ale również poprzez profesjonalizację biznesu. Pozwala to przygotować pożądany produkt dla przyszłych inwestorów branżowych, bądź finansowych oraz zmaksymalizować wartość danej spółki.