Rynek metaversum może być wart od 8 do 13 bilionów dolarów już w 2030 roku – prognozują autorzy raportu Metaverse and Money. Decrypting the Future [1]. Aby metaverse stał się rzeczywistością jutra już dziś potrzeba nowego podejścia do infrastruktury sieciowej. Płynność działania i wzrost mocy obliczeniowej pozwolą wynieść świat wirtualny na nowy poziom.
Pracujący spoza biura przyzwyczaili się do kontaktu ze współpracownikami i klientami przez połączenia wideo. Czy z równą łatwością zaadoptują się w metaversum? W dużym stopniu zależy to od rozwoju technologii, która znajduje się na wczesnym etapie. Choć nazwa metaverse spopularyzowała się dzięki aktywności gigantów technologicznych – to wciąż oznacza wizję i kierunek, w którym zmierzać będą cyfrowe interakcje, a nie gotowe do wdrożenia rozwiązania.
W polskim tłumaczeniu prof. Bralczyka metaversum to rzeczywistość wychodzącą poza znany nam świat, ale nadal odnoszącą się niego, pozostającą z nim w kontakcie [2]. Metaverse to rozszerzona wirtualna rzeczywistość. Cyfrowy świat, z którym będziemy mogli połączyć się i spędzać w nim czas, dzięki czemu internet stanie się doznaniem trójwymiarowym. Przykładowo, gdy gogle VR zmniejszą swój rozmiar, pozwoli to np. gotować i wyświetlać przed oczami kolejne etapy przepisu. W zastosowaniach przemysłowych może to ułatwić pracę na zaawansowanych liniach montażowych i w magazynach.
Innym przykładem technologii, które umożliwią wejście do metaversum są np. pierścienie haptyczne, które pozwolą „poczuć” dotyk z cyfrowego świata w tym realnym. Niezależnie od przyszłych zastosowań już dziś można stwierdzić, jakie rozwiązania konieczne są do popularyzacji metaverse.
„Ważnym czynnikiem pozwalającym na upowszechnienie się metaversum jest płynność działania sieci. Zacinający się obraz i urwany dźwięk potrafi skutecznie utrudnić ważne spotkanie online. W rzeczywistości wirtualnej ewentualne zakłócenia będą odczuwalne z dodatkową siłą. Zagwarantowanie płynności wymaga nowego podejścia do infrastruktury sieciowej. To przede wszystkim zdecentralizowana sieć, rozwiązania chmurowe i przetwarzanie danych na brzegu” – wskazuje Sylwia Pyśkiewicz, prezes zarządu Equinix Poland.
Tradycyjna infrastruktura sieciowa nie sprosta obciążeniom, jakie wygeneruje masowe korzystanie z wirtualnej rzeczywistości.
„Korzystanie ze skalowalnych rozwiązań chmury obliczeniowej i rozwiniętej sieci centrów danych, łączących użytkowników na całym świecie, pozwoli płynniej wdrażać rozwiązania metaverse” – dodaje Sylwia Pyśkiewicz.
Potencjalne zastosowania metaverse w biznesie
Przede wszystkim nowa jakość pracy zdalnej i przeniesienie elementów spotkań na żywo do wirtualnej rzeczywistości. Nie oznacza to wyeliminowania kontaktów bezpośrednich – pozwoli jednak uzupełnić relacje zawodowe o elementy, których brakuje podczas tradycyjnych wideo połączeń. To głównie gesty i mowa ciała, ale także możliwość równiejszego podzielenia uwagi między uczestników spotkania lub wykładu.
Dla polskich start-upów i sektora gamingowego metaversum to też szansa na zaproponowanie innowacyjnych rozwiązań na nowym rynku. Wraz z rozwojem świata wirtualnego rośnie chęć użytkowników do zakupów. Już dziś, globalnie, gracze wydają 54 miliardy dolarów na dobra wirtualne zwiększające radość z rozgrywki [3]. JP Morgan przewiduje, że rynek reklam umieszczanych w grach osiągnie ponad 18 miliardów dolarów do 2027 roku.
Trendy konsumenckie obecne w „tradycyjnych” grach mogą dodatkowo przyspieszyć w świecie, gdzie gracz będzie w pełniejszy sposób związany z rzeczywistością wirtualną. Koncert Travisa Scotta w 2020 roku zgromadził 13 milionów graczy Fortnite – ile osób będzie chciało zobaczyć swojego idola w rozwiniętej wirtualnej rzeczywistości?
Rozrastające się metaversum rodzi jednak kolejne wyzwanie – to możliwości obliczeniowe. W raporcie The Global Interconnection Index eksperci Equinix prognozują, że ilość przesyłanych danych w ciągu następnych pięciu lat będzie rosła o 44% rocznie [4]. Analitycy branży IT dowodzą też, że wdrożenie metaversum oznacza konieczność tysiąckrotnego podniesienia mocy obliczeniowej [5]. Spersonalizowane awatary, cyfrowo
generowany świat, jednoczesna obecność setek lub tysięcy osób w jednej wirtualnej przestrzeni to nowe dane, które dodatkowo obciążą sieć. Dlatego tak ważna jest współpraca firm technologicznych z różnych sektorów. Ekosystem potrzebny do sprawnego funkcjonowania metaverse potrzebuje dostawców usług chmurowych, a także usług sieciowych i połączeń międzysieciowych, które zagwarantują płynność działania.
Jak zrobić pierwszy krok w stronę metaverse?
Korzystanie ze zdecentralizowanej sieci centrów danych i skalowalnej chmury obliczeniowej przyspiesza cyfryzację gospodarki i pozwala przygotować się do kolejnych wyzwań. Zdecentralizowana sieć zapewnia korzyści przetwarzania brzegowego – obniżając latencję i zwiększając płynność działania. Skalowalność pozwala dostosować moc obliczeniową do aktualnych potrzeb jak duży ruch na stronie w czasie sezonu zakupowego lub ekspansja na nowe rynki. Dziś pozwoli to zoptymalizować koszty obsługi infrastruktury sieciowej, a jutro umożliwi pełne skorzystanie z potencjału metaverse.
„Metaversum może być technologią jutra, jeżeli zrozumiemy, że potrzeba szerokiej współpracy firm z branży cyfrowej. Atrakcyjne narzędzia do pracy, przyjazny użytkownikom świat, obecność twórców cyfrowych i nowoczesna infrastruktura sieciowa to równie ważne elementy. Firmy planujące oferować usługi w metaversum, jak i te, które chcą korzystać z nowych możliwości wirtualnych, powinny już dziś przygotować się na nadchodzące zmiany” – podsumowuje Sylwia Pyśkiewicz, prezes zarządu Equinix Poland.
Equinix (Nasdaq: EQIX) to globalny dostawca infrastruktury cyfrowej, który umożliwia cyfrowym liderom wykorzystanie zaufanej platformy do bezpośredniego łączenia elementów infrastruktury leżącej u podstaw ich działalności i będącej źródłem ich sukcesu. Equinix umożliwia firmom dostęp do wszystkich właściwych miejsc, partnerów i możliwości, których potrzebują, żeby budować i wzmacniać swoją przewagę konkurencyjną. Dzięki Equinix mogą skalować w sposób zwinny, przyspieszać uruchamianie usług cyfrowych oraz dostarczać światowej klasy doświadczenia i pomnażać ich wartość.
1 https://www.citivelocity.com/citigps/metaverse-and-money/
2 Polska Chmura, IT po polsku – prof. Jerzy Bralczyk w rozmowie z dr. Maciejem Kaweckim,
3 https://www.jpmorgan.com/content/dam/jpm/treasury-services/documents/opportunities-in-the-metaverse.pdf
4 Według skumulowanego rocznego wskaźnika wzrostu (CAGR), The Global Interconnection Index
5 Intel, Powering the Metaverse, https://www.intel.com/content/www/us/en/newsroom/opinion/powering-
metaverse.html