Nowy etap budowania spółek deep tech potrzebuje systemu koinwestcyjnego, który wesprze firmy w zbudowaniu masy, ocenił prezes GPW Marek Dietl.

Wchodzimy w nowy etap budowania spółek deep tech. Bez systemu koinwestcyjnego i budowania skali będzie trudno o napływ sporych spółek z branży venture. Bez tego dla żywotności giełdy – średnioterminowo – będzie trudno pozyskać dobrych debiutantów. Obecnie deklarujących debiut giełdowy jest sporo. Chciałbym jednak wskazać, że z debiutem lepiej późno niż za wcześnie. Lepiej najpierw zbudować masę mięśniową, wejść z dużym IPO i dostać premię za skalę i płynność. Zachęcam więc do wspólnego budowania dużych firm przedsiębiorców i fundusze” – powiedział Dietl podczas inauguracji działalności NCBR Investment Fund ASI (NIF ASI).

Zadeklarowany budżet funduszu to 700 mln, a z partnerami łącznie 1,4 mld zł. NIF zainwestuje w jeden projekt 3-64 mln zł w modelu koinwestycjnym z funduszami partnerskimi.

Krzysztof Szubert, szef NIF ASI zaznaczył, że to pierwszy fundusz publiczny koinwestycjny działający komercyjnie, zbudowany w czasie pandemii. Pierwszymi partnerami są Enea Innowacje, PGE Ventures (pierwszy CvC w Polsce) i Bridgeone (aktywnie wspomagający zarządzanie firmami).

Liczymy na szybkie pierwsze inwestycje razem z funduszami. Dotychczas przeprocesowalismy zgłoszenia łącznie 17 funduszy z Polski i UE. Liczymy w tym roku na lepszy wynik inwestycyjny niż 2 mld zł z 2020” – dodał Szubert.

Mateusz Przysucha, manager inwestycyjny NIF, wskazał że celami funduszu są wzrost wartości aktywów, wypełnienie luki kapitałowej w obszarze komercjalizacji technologii, zainwestowanie ok 1,5 mld zł do 2026. W obszarze zainteresowań funduszu są spółki kapitałowe z polskim pierwiastkiem, w fazie ekspansji, z komponent BR i mające staż do 7 lat działaności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj