Michał Kierul, CEO SoftBlue

Michał Kierul, CEO SoftBlue, w rozmowie z ISBtech, o planach rozwojowych producenta innowacyjnych rozwiązań technologicznych, w tym AirDron, Autonomous Data Controler (ADC), a także realizacji centrum B+R.

Z początkiem roku z sukcesem pozyskaliście 10 mln zł. Na co wydatkujecie te środki?

Jednym z obszarów w jakich działamy, jest sektor Internetu Rzeczy (IoT). To właśnie na rozwój tej części oferty SoftBlue przeznaczamy środki z tegorocznej emisji. Lwią część pozyskanego kapitału skierowaliśmy na marketing Autonomous Data Controler. To nasz autorski system, który służy do racjonalnego zarządzania produkcją i energią.

Działanie ADC obejmuje zbieranie, rejestrowanie, analizę i prezentację danych. Rozwiązanie jest szczególnie użyteczne dla produkcji, przemysłu jak również przedsiębiorstw z obszaru gospodarki wodno- ściekowej i energetyki cieplnej. Pozostałą część środków z oferty kierujmy na rozwój oferty antysmogowej, również z segmentu IoT. Mam tu na myśli naszego mobilnego smogobusa oraz AirDron’ a.

Specjalizujecie się m.in. w projektowaniu rozwiązań IoT. Który produkt cieszy się największą popularnością?

Domeną naszej firmy jest technologia w służbie człowiekowi. Za priorytet uznajemy czyste powietrze. Nie tylko pod względem ekologii, ale też zdrowia Polaków. Tymczasem w naszym kraju i w wielu innych regionach jest z tym problem. Skupiliśmy się więc na systemach oceniających niską emisję. W ten sposób powstał AirDron. To właśnie on jest flagowym i jednocześnie najbardziej popularnym produktem z zakresu IoT SoftBlue.

System AirDron sprawdza jakość powietrza oraz wspiera liczne akcje ratownicze i działania prewencyjne. Bada również wycieki gazu na produkcjach czy prawidłowe działanie filtracji w kominach fabrycznych. Może też wykryć nietypowe zapachy w danej okolicy. Tworzy również mapę zanieczyszczeń, na podstawie której znajduje niewłaściwe miejsca emisji, gdzie na przykład ktoś spala śmieci albo coś się ulatnia.

Zainteresowanie tym rozwiązaniem obserwujemy zarówno ze strony firm prywatnych, jak i samorządów oraz instytutów badawczych, gdzie liczy się przede wszystkim dokładność zbieranych danych. Obecnie nasze rozwiązania są wdrażane na terenie całego kraju i powoli wychodzimy z nimi szerzej w świat.

Czy na bazie zbieranych informacji o stanie zanieczyszczeń powietrza w Polsce tworzycie raporty środowiskowe?

Tak jak wspomniałem, SoftBlue prowadzi szereg działań, które mają na celu udogodnienia dla społeczeństwa oraz ochronę środowiska. Zanieczyszczenia powietrza, w tym smog, są jednym z czynników, które mogą zwiększyć podatność organizmu na różnego rodzaju choroby i wirusy. Nasze rozwiązanie w postaci AirDrona przyczynia się do zwiększania świadomości na temat stanu otaczającego nas powietrza, to dla nas bardzo istotne.

Pamiętajmy też, że z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera ok. 45 tys. Polaków w ciągu roku. Właśnie naprzeciw temu wychodzi nasza profesjonalna głowica pomiarowa AirDron, która przez okrągły rok kalendarzowy jest wykorzystywana do badania stanu zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym i pobierania próbek do analizy laboratoryjnej w dziale Badawczo-Rozwojowym SoftBlue. Na podstawie zebranych informacji tworzone są raporty środowiskowe, które następnie wykorzystywane są przez naszych klientów m.in. w celu wykonywania określonych działań związanych z ochroną środowiska, np. wyznaczania miejsc koniecznych interwencji.

AirDron SoftBlue

Zanieczyszczenie powietrza to również poważny problem lokalnych samorządów. Czy gminy korzystają z Waszych rozwiązań?

Gminy, czy samorządy terytorialne z całą pewnością stanowią największą grupę docelową AirDron. Gminy coraz bardziej są świadome że takie systemy to doskonałe narzędzie do walki ze szkodliwą niską emisją a w szczególności do działalności prewencyjnej. Jak pokazują nasze badania na terenach na których obecny jest AirDron nielegalny proces spalania substancji niedozwolonych spada o 30%. Koszt drona w stosunku do „korzyści zdrowotnych” jest niewspółmiernie niski.

Czy planujecie wyjść z projektem na rynki zagraniczne? Macie konkurencję w Polsce?

Tak, już intensywnie z tym działamy. Obecnie prowadzimy zintensyfikowaną promocję na wszystkich kontynentach i wielu Państwach gdzie wykorzystywane są drony. Nasz system jest bardzo dobrze oceniany i traktowany jako profesjonalne urządzenie. Obecnie skupiamy się na budowie sieci dystrybucyjnej.

Kolejnym projektem jest ADC, czyli system zarządzania i monitorowania zużycia energii. Co rewolucyjnego jest tym rozwiązaniu? Jakie są jego największe korzyści w przełożeniu na klienta?

Kluczową przewagą naszego systemu jest know how inżynierski zawarty w urządzeniu. Wybierając ten rejestrator nasz klient nie martwi się o braki kadrowe w zespole obsługującym tego typu rozwiązania. Konfiguracja ADC jest niezwykle prosta i intuicyjna – użytkownik posługuje się gotowymi wzorcami i wybiera interesujące go parametry bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy z zakresu inżynierii. System zarządzania produkcją i energią wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji (AI) czy też uczenie maszynowe. To zapewnia przepływ rzetelnych danych.

Podsumowując, rejestrator ADC pozwala zmniejszyć ilość energii i w efekcie wpływać na znaczące obniżenie generowanych kosztów, co w kontekście ostatnich gwałtownych wzrostów cen za energię jest niezwykle istotne.

W zeszłym roku przejęliście biznes EasyCall. Na jakim etapie łączenia sił obecnie jesteście?

Pod koniec ub.r. sfinalizowaliśmy transakcję zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa firmy telekomunikacyjnej EasyCall. Usługi już działają. Obecnie odświeżamy projekty EasyCall i wdrażamy nowe. Planujemy, aby efekty tego były widoczne na przełomie III i IV kw. 2021 roku. Planujemy także wyjść z ofertą EasyCall poza granice naszego kraju.

Czy posiadanie praw do EasyCall wpływa na wzrost rentowności SoftBlue?

W ramach przejęcia EasyCall nastąpiło poszerzenie oferty SoftBlue, co ważne, w naszej współpracy jest duża synergia. SoftBlue ma kadrę informatyczną, której EasyCall miała wcześniej ograniczone zasoby. Połączenie obu podmiotów daje nam wartość dodaną, zarówno dla SoftBlue, jak i dla EasyCall. Zamierzamy to wykorzystać.

Od lat posiadacie status Centrum Badawczo-Rozwojowego. Obecnie tworzycie Centrum dedykowane optymalizacji zarządzania zasobami wodnymi i energetycznymi. Jaki jest cel tego CBR?

Od lat chętnie wspieramy rozwiązania, które przyczyniają się do usprawnienia i podniesienia jakości życia Polaków. Inteligentne systemy, które powstaną w nowym centrum, pozwolą nie tylko racjonalniej wykorzystywać zasoby wodne, ale również obniżyć koszty rachunków.

CBR oparte będzie na dwóch rozwiązaniach. Jedno pozwoli na racjonalne gospodarowanie wodą w systemach zbiorowego zaopatrzenia. Drugie ma na celu zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną i cieplną w budynkach przemysłowych, mieszkalnych czy użyteczności publicznej.

CBR powstanie w centrum Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej. Wkrótce ruszymy z budową. Centrum dedykowane optymalizacji zarządzania zasobami wodnymi i energetycznymi to nie jedyne CBR jakie powstaje pod naszymi skrzydłami. Zaangażowani jesteśmy także w Centrum VR-owe naszego partnera biznesowego, InventionMed. O kolejnych etapach obydwu inwestycji poinformujemy już niebawem.

Na kiedy planujecie zakończenie budowy i skąd czerpiecie finansowanie na ten projekt?

Zakończenie budowy CBR optymalizacji zarządzania zasobami wodnymi i energetycznymi planujemy na IV kw. 2022 r. Wartość całej inwestycji szacowana jest na ponad 12 mln zł. Ponad 5,4 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego.

Panie Prezesie, jakie są perspektywy dla rynku IoT również w kontekście przemysłu? Jakie znaczenie w tym sektorze mają platformy przetwarzania w chmurze?

Moim zdaniem szczególny rozwój IoT będziemy mogli zaobserwować w obszarze przemysłu.
2020 rok niewątpliwie wpłynął na to, że rynek nowych technologii, w tym i sektor IoT, nabrał dużego tempa. Generalnie z danych United Nations Conference on Trade and Development wynika, że Al, IoT, Big Data, Blockchain, 3D druk, roboty, drony, gene editing, 5G, nanotechnology, czy solar PV stanowią już rynek o wartości przeszło 350 mld USD. Jednocześnie szacuje się, że rynek IoT w 2026 r. wzrośnie do wartości 1 biliona USD.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj