Daniel Niepsuj, Channel Development Manager, Universal Robots, w komentarzu eksperckim dla ISBtech o robotyzacji w kontekście wyzwań zrównoważonego rozwoju.
W ubiegłym roku Światowy Dzień Długu Ekologicznego przypadł na 29 lipca. Wówczas przekroczyliśmy biologiczną zdolność produkcyjną planety, wykorzystując zasoby. 22 kwietnia to z kolei Międzynarodowy Dzień Ziemi i dobry moment, aby zastanowić się nad środowiskiem i klimatem, na poziomie indywidualnym i społecznym. Niewiele osób łączy robotyzację ze zrównoważonym rozwojem, a może ona znacząco się do niego przyczynić.
Zmniejszanie ilości odpadów w produkcji
Sektor produkcyjny wymaga dużej ilości surowców i generuje odpady, także w wyniku wad produkcyjnych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów ograniczenia marnotrawstwa jest poprawa jakości procedur produkcyjnych poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii, w tym robotyki. Widzimy tutaj podstawy do optymizmu, ponieważ wiemy, że produkowane obecnie roboty współpracujące przyczyniają się do ograniczenia odpadów. Roboty są w stanie powtarzać procesy, utrzymując wysoką i stabilną jakość produkcji.
Coboty (roboty współpracujące, collaborative robots) pomagają w firmach różnej wielkości zmniejszyć poziom strat i wad produkcyjnych przy takich zadaniach jak pakowanie, przenoszenie materiałów, spawanie, dozowanie, formowanie wtryskowe czy usuwanie materiałów. Chociaż ograniczenie wytwarzania odpadów w pojedynczym warsztacie lub fabryce może wydawać się nieistotne w kontekście wyzwań stojących przed światem, całkowity wpływ zastosowania robotyki w skali globalnej może być już znaczący.
Zwiększanie wydajności i odporności lokalnego przemysłu
Wizja Komisji Europejskiej dotycząca przemysłu przyszłości (lub Przemysłu 5.0) dotyczy zrównoważonego rozwoju i kluczowej roli człowieka. W ciągu ostatnich kilku dekad koncentrowano się na masowej produkcji i niskich cenach. Byliśmy świadkami rozwoju złożonych, globalnych łańcuchów produkcyjnych, jednak podejście firm zaczęło się zmieniać. Pandemia uwypukliła słabe punkty łańcuchów dostaw i zmusiła wiele przedsiębiorstw do uważniejszego przyjrzenia się swoim procesom produkcyjnym.
Trend w kierunku reshoringu rozpoczął się jeszcze przed pandemią w wyniku rosnących kosztów pracy i transportu. Niepewność wzrosła jeszcze bardziej po inwazji Rosji na Ukrainę i w kontekście nowej sytuacji geopolitycznej. Rozwiązania z zakresu robotyzacji dają firmom możliwość przeniesienia produkcji bliżej ich lokalizacji. W ten sposób przemysł krajowy może uodparniać się i rozwijać, a poziom CO2 generowanego podczas transportu – maleć.
Świadomość klimatyczna – motywacje firm
Podczas gdy tradycyjne roboty przemysłowe były projektowane jako duże, stacjonarne instalacje przeznaczone do jednego zadania, roboty współpracujące zajmują niewielki obszar i potrzebują do pracy niedużej powierzchni. Ułatwia to firmom optymalizowanie procesów, podnoszenie wydajności bez konieczności budowania nowych stanowisk roboczych czy hal produkcyjnych. Zgodnie z raportem ”Climate change: the CFO’s perspective” 1 sporządzonego przez Deloitte, ponad 40% ankietowanych dyrektorów finansowych z Europy Środkowej wskazało zmniejszenie kosztów za najbardziej motywujący czynnik do ”zielonych” zmian.
Jedna trzecia ankietowanych wskazała, że firma swoje cele redukcji chce osiągnąć do roku 2030, a ponad połowa (56 proc.) w ogóle nie określiła ram czasowych swoich zobowiązań w tym zakresie. Pokazuje to, jak wiele można zrobić, zarówno jeśli chodzi o świadomość, jak i optymalizację procesów realizowanych w firmach.
Wracając do robotów współpracujących, mogą one być narzędziem wspierającym efektywną i zrównoważoną produkcję. Wszechstronność – możliwość wykorzystania cobota do wielu różnych procesów, w ramach jednego przedsiębiorstwa stanowi bardzo ważny aspekt. Otwiera nowe szanse w zakresie produkcji wysokomarżowej i niskonakładowej dostosowanej do potrzeb klienta. Być może będziemy świadkami zmiany indywidualnych preferencji z dóbr produkowanych masowo na produkty bardziej zindywidualizowane. Roboty współpracujące mogą okazać się w tym kontekście bardzo pomocne, wspierając efektywną produkcję, wykorzystującą potencjał człowieka i zrównoważoną pod kątem wpływu na środowisko.
1 Deloitte, "Climate change: the CFO’s perspective", https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-
releases/articles/dwie-trzecie-polskich-firm-nie-ma-szczegolowych-planow-redukcji-emisji-dwutlenku-wegla.html