Paweł Smolarek, Sales Director BauApp, w rozmowie z ISBtech o projekcie umożliwienia prowadzenia dziennika budowy oraz dokumentowania przebiegu robót budowlanych w formie elektronicznej, co przewiduje projekt noweli Prawa budowlanego.
Co ta legislacja zmieni na rynku?
Nowe przepisy skrócą czas podmiotom działającym w procesie budowlanym w zakresie rejestracji edziennika, a wszystkie informacje będą dostępne w jednym miejscu. To ogromne ułatwienie w zakresie wszelkich formalności, które zyskają także transparentność. A to najważniejszy atut planowanych nowych przepisów
Czy jest korzystna czy może „diabeł tkwi w szczegółach”?
To zdecydowanie dobry kierunek. To gigantyczny krok na przód, o którym mówi się od lat. Długo czekamy na cyfryzację procesów administracyjnych. Cieszymy się, że poza nami także inne podmioty mają taką samą wizję, a przede wszystkim administracja państwowa widzi konieczność digitalizacji procesów budowlanych.
Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach. Podmiotów i pomysłów nad digitalizacją w branży jest coraz więcej. Wszyscy Ci dostawcy powinni zastanowić się nad standaryzacją procesów. Ważne jest żeby w przyszłości takie elementy miały możliwość integracji z dostępnym na rynku oprogramowaniem, jak BauApp. Rozwiązanie to nie będzie stanowić bezpośredniego benefitu dla deweloperów czy inwestorów, bo będzie to największe ułatwienie dla urzędów, które dzięki niemu będą mieć dostęp do wszystkich informacji w jednym miejscu.
Zastanawia mnie jednak jak faktycznie nowa legislacja będzie funkcjonować. Mam nadzieję, że zostały wyciągnięte wnioski z innych krajów, które wcześniej wdrożyły te rozwiązania i wyeliminowane zostaną błędy, z którymi mierzyli się nasi poprzednicy . Zastanawia mnie czy wersja online będzie jedyną formą rejestracji. Jeśli tak, to jest to też zagrożenie w kierunku nadużywanie tego rozwiązania prowadzące do tego, że inspektorzy mogą przestać bywać na inwestycji, a dane uzupełniać jedynie zdalnie prowadząc dziennik z innego miejsca niż budowa.
Jak idzie generalnie digitalizacja branży budowlanej?
Digitalizacja się rozwija. Firmy zaczynają proaktywnie szukać rozwiązań dostępnych na rynku. Wiele z nich nie ma dużego doświadczenia i często kadra nie jest gotowa na cyfrową rewolucję dlatego ważne jest tu podejście „krok po kroku”. Z mojego doświadczenia branża potrzebuje prostych rozwiązań, które w szybkim czasie są w stanie przełożyć się na poprawę marży i polepszenie komunikacji. Branża dostrzega również potrzebę zbudowania wspólnego środowiska na placach budowy, dlatego coraz częściej w ramach jednego rozwiązania działa inwestor, nadzór, generalny wykonawca, podwykonawcy architekci i wielu innych. BauApp daje wszystkie te możliwości.
Jakie plany ma BauApp w tym roku i jak rozwija się aplikacja?
Stawiamy na rozbudowę integracji naszej aplikacji. Dla nas to bardzo ważne, żeby dostarczany przez nas produkt łatwo łączył się z innymi dostępnymi na rynku systemami. Obecnie aplikacja rozwija się intensywne i jeśli chodzi o liczbę klientów i nowe funkcjonalności. Przez to, że każda nasza funkcjonalność wynika z potrzeb klientów nie zmieniamy w tym roku naszych założeń. Nasze plany są bardzo ambitne. Zamierzamy wprowadzić ponad 200 nowych funkcji. Chcemy całkowicie skoncentrować naszą działalność operacyjną na polskim rynku kontynuując cyfryzację firm z sektora budowlanego. Przewidujemy czterokrotne powiększenie polskiego zespołu oraz wyjście na pozycję
lidera cyfrowej transformacji sektora budowlanego w Polsce.