Krzysztof Rosłaniec, prezes zarządu DOT2DOT, w komentarzu dla ISBtech o programie inwestycyjnym spółki i przyszłości branży opakowaniowej.

Krzysztof Rosłaniec, DOT2DOT

W ostatnich latach na rynku poligrafii i wytwarzania wyspecjalizowanych produktów opakowaniowych wiele się zmieniło. Ta branża, jak wiele innych, stawia przed sobą cel nieustannej modernizacji, korzysta z najnowszych technologii, skupia się na poszukiwaniu nowych, ekologicznych surowców, w celu dostarczenia klientom energooszczędnych i przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań.

Finansowanie i rozwój

Okres pandemii posłużył także do wdrożenia rozbudowanych i wielopłaszczyznowych procesów inwestycyjnych. W 2020 roku rozpoczęliśmy bardzo duży i nowatorski projekt badawczy w zakresie technologii ekologicznych opakowań. Równocześnie uruchomiliśmy nowoczesny i ekologiczny zakład produkcyjny w Kowalach koło Gdańska. Sukcesywnie zmieniamy park maszynowy w pozostałych lokalizacjach, tak żeby móc jeszcze lepiej i efektywniej współpracować z naszymi obecnymi i nowymi klientami.

Co ważne, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji dla DOT2DOT gwarantuje, poprzez niezbędne finansowanie i wsparcie zarządcze, nasz główny udziałowiec, czyli spółka zależna funduszu zarządzanego przez Abris Capital Partners. Praktycznie zakończyliśmy już integrację 3 zakładów produkcyjnych w obszarze przedprodukcyjnym, równocześnie standaryzując i optymalizując nasze procesy biznesowe. Wydatnie pomaga temu procesowi wdrożenie jednego systemu informatycznego we wszystkich lokalizacjach.

Największym wyzwaniem w najbliższych latach będzie próba sprostania coraz bardziej wyśrubowanym wymogom ekologicznym, w tym redukcji śladu węglowego, nie rezygnując przy tym z jakości. Nie da się ukryć, że branża, w której działamy, z racji użycia w procesie produkcji różnych materiałów (od papieru do tworzyw sztucznych), ma ogromny wpływ na środowisko oraz kształtowanie trendów i nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie.

Zmiany środowiskowe

Obecnie troska o środowisko to nie tylko akt dobrej woli – to także regulowany prawnie obowiązek. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zasoby naszej planety. My, jako producent, czujemy się za to odpowiedzialni jeszcze bardziej.

Dlatego nasza strategia na najbliższe lata zakłada zredukowanie śladu węglowego, ograniczanie zużycia wody i energii elektrycznej, co będzie osiągane poprzez modernizację technologii druku, inwestowanie we wdrażanie nowych proekologicznych materiałów oraz w rozwój nowych innowacyjnych technologii przy współpracy z instytutami naukowo – badawczymi.

Proekologiczne działania rozwijane są na każdym etapie cyklu życia produktu. Od wstępnego etapu projektowania opakowań, przez dobór surowców oraz planowanie dostaw do klienta końcowego. W DOT2DOT działamy wspólnie na rzecz podnoszenia świadomości ekologicznej w ramach świeżo stworzonej inicjatywy DOT2GREEN.

Do jakich wniosków doprowadziły nas badania nad rozwojem przyjaznych środowisku technologii do produkcji opakowań? Wiemy, że ekologiczne opakowania nie muszą być szaro-brązowo-zielone. Mogą być wielokolorowe, błyszczące, uszlachetnione różnymi metodami – a przy tym możliwe do recyklingu i biodegradowalne oraz wyprodukowane z poszanowaniem natury. W trakcie tego procesu wiele się nauczyliśmy i nadal uczymy, stawiając na inwestycje i edukację.

Atrakcyjnie i ekologicznie

Pierwszym krokiem na drodze do proekologicznej modernizacji opakowań jest rozwój technologii cold foil, czyli nowoczesnej metody aplikowania warstwy metalizowanej folii. W skrócie – cold foil to technologia, dzięki której metalizowane uszlachetnienie premium umieszczane jest dokładnie tam, gdzie opakowanie ma lśnić (całość opakowania lub wybrane miejsca).

Niepowtarzalny rezultat zapewnia szeroka gama metalicznych kolorów, którą można uzyskać dzięki zadrukowaniu folii w linii. Co ważne, opakowania uszlachetnione metodą cold foil są wolne od folii PET i zdatne do recyklingu. W porównaniu do innych technologii, jak chociażby hot stamping, metoda cold foil jest bardziej przyjazna środowisku, ponieważ eliminuje dodatkowy proces obróbki i emisję ciepła.

Dzięki rozwojowi metody cold foil w gdańskim zakładzie produkcyjnym, możliwe jest zapewnienie jeszcze lepszych parametrów produkcji w zgodzie z ekologią. Opakowania produkowane w oparciu o technologię aplikowania warstwy metalizowanej folii nie tylko błyszczą, ale jednocześnie są przyjazne środowisku. Taka wydaje się przyszłość branży opakowaniowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj